Auszeichnung - Critics Choice Awards - 2014-2024
Nationale Auszeichnungen
- European Film Awards
- Deutscher Filmpreis
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- César Awards
- Goya Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmfestivals
- Berlinale (Internationale Filmfestspiele Berlin)
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Kritikauszeichnungen
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Genreauszeichnungen
Schmähpreise
2024 - 29th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Oppenheimer
- The Holdovers - Fröhliches Unbehagen
- American Fiction
- Barbie
- Die Farbe Lila
- Killers of the Flower Moon
- Maestro
- Saltburn
- Past Lives - In einem anderen Leben
- Poor Things
Best Director
- Christopher Nolan (Oppenheimer)
- Greta Gerwig (Barbie)
- Yorgos Lanthimos (Poor Things)
- Bradley Cooper (Maestro)
- Alexander Payne (The Holdovers - Fröhliches Unbehagen)
- Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
Best Actor
- Paul Giamatti (The Holdovers - Fröhliches Unbehagen)
- Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon)
- Colman Domingo (Rustin)
- Cillian Murphy (Oppenheimer)
- Bradley Cooper (Maestro)
- Jeffrey Wright (American Fiction)
Best Actress
- Emma Stone (Poor Things)
- Margot Robbie (Barbie)
- Sandra Hüller (Anatomie eines Falls)
- Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon)
- Carey Mulligan (Maestro)
- Greta Lee (Past Lives - In einem anderen Leben)
Best Supporting Actor
- Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
- Robert De Niro (Killers of the Flower Moon)
- Sterling K. Brown (American Fiction)
- Ryan Gosling (Barbie)
- Mark Ruffalo (Poor Things)
- Charles Melton (May December)
Best Supporting Actress
- Da'Vine Joy Randolph (The Holdovers - Fröhliches Unbehagen)
- Emily Blunt (Oppenheimer)
- Danielle Brooks (Die Farbe Lila)
- Jodie Foster (Nyad)
- America Ferrera (Barbie)
- Julianne Moore (May December)
Best Young Actor/Actress
- Dominic Sessa (The Holdovers - Fröhliches Unbehagen)
- Ariana Greenblatt (Barbie)
- Calah Lane (Wonka)
- Milo Machado Graner (Anatomie eines Falls)
- Abby Ryder Fortson (Are You There God? It's Me, Margaret)
- Madeleine Yuna Voyles (The Creator)
Best Acting Ensemble
- Oppenheimer
- Air - der große Wurf
- Barbie
- Die Farbe Lila
- The Holdovers - Fröhliches Unbehagen
- Killers of the Flower Moon
Best Original Screenplay
- Noah Baumbach, Greta Gerwig (Barbie)
- Samy Burch (May December)
- Alex Convery (Air - der große Wurf)
- Bradley Cooper, Josh Singer (Maestro)
- Celine Song (Past Lives - In einem anderen Leben)
- David Hemingson (The Holdovers - Fröhliches Unbehagen)
Best Adapted Screenplay
- Cord Jefferson (American Fiction)
- Kelly Fremon Craig (Are You There God? It's Me, Margaret)
- Andrew Haigh (All of Us Strangers)
- Christopher Nolan (Oppenheimer)
- Tony McNamara (Poor Things)
- Eric Roth, Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
Best Cinematography
- Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)
- Matthew Libatique (Maestro)
- Rodrigo Prieto (Barbie)
- Rodrigo Prieto (Killers of the Flower Moon)
- Robbie Ryan (Poor Things)
- Linus Sandgren (Saltburn)
Best Editing
- Jennifer Lame (Oppenheimer)
- William Goldenberg (Air - der große Wurf)
- Nick Houy (Barbie)
- Yorgos Mavropsaridis (Poor Things)
- Thelma Schoonmaker (Killers of the Flower Moon)
- Michelle Tesoro (Maestro)
Best Score
- Ludwig Göransson (Oppenheimer)
- Jerskin Fendrix (Poor Things)
- Michael Giacchino (Die Schneegesellschaft)
- Daniel Pemberton (Spider-Man: Across the Spider-Verse)
- Robbie Robertson (Killers of the Flower Moon)
- Mark Ronson, Andrew Wyatt (Barbie)
Best Song
- Barbie - "I'm Just Ken"
- Barbie - "Dance the Night"
- Barbie - "What Was I Made For?"
- Der Super Mario Bros. Film - "Peaches"
- Rustin - "Road to Freedom"
- Wish - "This Wish"
Best Production Design
- Sarah Greenwood, Katie Spencer (Barbie)
- Suzie Davies, Charlotte Dirickx (Saltburn)
- Ruth De Jong, Claire Kaufman (Oppenheimer)
- Kris Moran, Adam Stockhausen (Asteroid City)
- Shona Heath, Zsuzsa Mihalek, James Price (Poor Things)
- Jack Fisk, Adam Willis (Killers of the Flower Moon)
Best Costume Design
- Jacqueline Durran (Barbie)
- Jacqueline West (Killers of the Flower Moon)
- Lindy Hemming (Wonka)
- Francine Jamison-Tanchuck (Die Farbe Lila)
- Holly Waddington (Poor Things)
- David Crossman, Janty Yates (Napoleon)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Oppenheimer
- The Creator
- Guardians of the Galaxy Vol. 3
- Mission: Impossible 7 - Dead Reckoning Teil Eins
- Poor Things
- Spider-Man: Across the Spider-Verse
Best Comedy
Best Animated Feature
- Spider-Man: Across the Spider-Verse
- Der Junge und der Reiher
- Elemental
- Nimona
- Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
- Wish
Best Foreign Language Film
- Anatomie eines Falls
- Godzilla Minus One
- Die Schneegesellschaft
- Perfect Days
- Geliebte Köchin
- The Zone of Interest
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO / Max)
- The Crown (Netflix)
- Diplomatische Beziehungen (Netflix)
- Loki (Disney+)
- The Last of Us (HBO / Max)
- The Morning Show (Apple TV+)
- Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
- Winning Time: Aufstieg der Lakers-Dynastie (HBO / Max)
Best Actor in a Drama Series
- Kieran Culkin (Succession)
- Jeremy Strong (Succession)
- Tom Hiddleston (Loki)
- Pedro Pascal (The Last of Us)
- Timothy Olyphant (Justified)
- Ramon Rodriguez (Will Trent)
Best Actress in a Drama Series
- Sarah Snook (Succession)
- Jennifer Aniston (The Morning Show)
- Aunjanue Ellis-Taylor (Justified)
- Bella Ramsey (The Last of Us)
- Keri Russell (Diplomatische Beziehungen)
- Reese Witherspoon (The Morning Show)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Khalid Abdalla (The Crown)
- Ron Cephas Jones (Truth Be Told - Der Wahrheit auf der Spur)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Rufus Sewell (The Diplomat)
- Ke Huy Quan (Loki)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Elizabeth Debicki (The Crown)
- Nicole Beharie (The Morning Show)
- Sophia Di Martino (Loki)
- Celia Rose Gooding (Star Trek: Strange New Worlds)
- Karen Pittman (The Morning Show)
- Christina Ricci (Yellowjackets)
Best Comedy Series
- The Bear (FX)
- Abbott Elementary (ABC)
- Barry (HBO / Max)
- Poker Face (Peacock)
- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
- Shrinking (Apple TV+)
- Reservation Dogs (FX)
- What We Do in the Shadows (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeremy Allen White (The Bear)
- Bill Hader (Barry)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
- Kayvan Novak (What We Do in the Shadows)
- Drew Tarver (The Other Two)
- D'Pharaoh Woon-A-Tai (Reservation Dogs)
Best Actress in a Comedy Series
- Ayo Edebiri (The Bear)
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Quinta Brunson (Abbott Elementary)
- Bridget Everett (Somebody Somewhere)
- Devery Jacobs (Reservation Dogs)
- Natasha Lyonne (Poker Face)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
- Phil Dunster (Ted Lasso)
- Harvey Guillen (What We Do in the Shadows)
- Harrison Ford (Shrinking)
- James Marsden (Jury Duty)
- Henry Winkler (Barry)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Meryl Streep (Only Murders in the Building)
- Paulina Alexis (Reservation Dogs)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Janelle James (Abbott Elementary)
- Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
- Jessica Williams (Shrinking)
Best Movie Made for Television
- Quiz Lady (Hulu)
- The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
- Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (Peacock)
- Finestkind (Paramount+)
- No One Will Save You (Hulu)
- Reality - Wahrheit hat ihren Preis (HBO / Max)
Best Limited Series
- Beef (Netflix)
- Daisy Jones & the Six (Prime Video)
- A Murder at the End of the World (FX)
- Fargo (FX)
- Fellow Travelers (Showtime)
- Eine Frage der Chemie (Apple TV+)
- Love & Death (HBO / Max)
- A Small Light (National Geographic)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Steven Yeun (Beef)
- Matt Bomer (Fellow Travelers)
- Tom Holland (The Crowded Room)
- Tony Shalhoub (Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie)
- David Oyelowo (Lawmen: Bass Reeves)
- Kiefer Sutherland (The Caine Mutiny Court-Martial)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ali Wong (Beef)
- Kaitlyn Dever (No One Will Save You)
- Brie Larson (Eine Frage der Chemie)
- Bel Powley (A Small Light)
- Sydney Sweeney (Reality - Wahrheit hat ihren Preis)
- Juno Temple (Fargo)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jonathan Bailey (Fellow Travelers)
- Taylor Kitsch (Painkiller)
- Jesse Plemons (Love & Death)
- Lewis Pullman (Eine Frage der Chemie)
- Liev Schreiber (A Small Light)
- Justin Theroux (White House Plumbers)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Maria Bello (Beef)
- Billie Boullet (A Small Light)
- Willa Fitzgerald (Der Untergang des Hauses Usher)
- Mary McDonnell (Der Untergang des Hauses Usher)
- Aja Naomi King (Eine Frage der Chemie)
- Camila Morrone (Daisy Jones & the Six)
Best Animated Series
- Scott Pilgrim hebt ab (Netflix)
- Bluey (Disney+)
- Bob's Burgers (Fox)
- Harley Quinn (HBO / Max)
- Young Love (HBO / Max)
- Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Best Foreign Language Series
- Lupin (Netflix)
- Bargain (Paramount+)
- The Glory (Netflix)
- The Good Mothers (Apple TV+)
- Deutsches Haus (Hulu)
- Mask Girl (Netflix)
- Moving (Hulu)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO / Max)
- The Graham Norton Show (BBC America)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Best Comedy Special
- John Mulaney: Baby J (Netflix)
- Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
- John Early: Now More Than Ever (HBO / Max)
- Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
- Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
- Wanda Sykes: I’m an Entertainer (Netflix)
2023 - 28th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Everything Everywhere All at Once
- Avatar: The Way of Water
- Babylon - Rausch der Ekstase
- The Banshees of Inisherin
- Elvis
- Die Fabelmans
- Glass Onion: A Knives Out Mystery
- RRR
- Tár
- Top Gun: Maverick
- Die Aussprache
Best Director
- Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)
- James Cameron (Avatar: The Way of Water)
- Damien Chazelle (Babylon - Rausch der Ekstase)
- Todd Field (Tár)
- Baz Luhrmann (Elvis)
- Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
- Sarah Polley (Die Aussprache)
- Gina Prince-Bythewood (The Woman King)
- S.S. Rajamouli (RRR)
- Steven Spielberg (Die Fabelmans)
Best Actor
- Brendan Fraser (The Whale)
- Austin Butler (Elvis)
- Tom Cruise (Top Gun: Maverick)
- Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)
- Paul Mescal (Aftersun)
- Bill Nighy (Living - Einmal wirklich leben)
Best Actress
- Cate Blanchett (Tár)
- Viola Davis (The Woman King)
- Danielle Deadwyler (Till - Kampf um die Wahrheit)
- Margot Robbie (Babylon - Rausch der Ekstase)
- Michelle Williams (Die Fabelmans)
- Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)
Best Supporting Actor
- Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)
- Paul Dano (Die Fabelmans)
- Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)
- Brian Tyree Henry (Causeway)
- Judd Hirsch (Die Fabelmans)
- Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)
Best Supporting Actress
- Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
- Jessie Buckley (Die Aussprache)
- Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)
- Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)
- Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once)
- Janelle Monáe (Glass Onion: A Knives Out Mystery)
Best Young Actor/Actress
- Gabriel LaBelle (Die Fabelmans)
- Frankie Corio (Aftersun)
- Jalyn Hall (Till - Kampf um die Wahrheit)
- Bella Ramsey (Catherine Called Birdy)
- Banks Repeta (Zeiten des Umbruchs)
- Sadie Sink (The Whale)
Best Acting Ensemble
- Glass Onion: A Knives Out Mystery
- The Banshees of Inisherin
- Everything Everywhere All at Once
- Die Aussprache
- Die Fabelmans
- The Woman King
Best Original Screenplay
- Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)
- Todd Field (Tár)
- Tony Kushner, Steven Spielberg (Die Fabelmans)
- Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
- Charlotte Wells (Aftersun)
Best Adapted Screenplay
- Sarah Polley (Die Aussprache)
- Samuel D. Hunter (The Whale)
- Kazuo Ishiguro (Living - Einmal wirklich leben)
- Rian Johnson (Glass Onion: A Knives Out Mystery)
- Rebecca Lenkiewicz (She Said)
Best Cinematography
- Claudio Miranda (Top Gun: Maverick)
- Russell Carpenter (Avatar: The Way of Water)
- Roger Deakins (Empire of Light)
- Florian Hoffmeister (Tár)
- Janusz Kaminski (Die Fabelmans)
- Linus Sandgren (Babylon - Rausch der Ekstase)
Best Editing
- Paul Rogers (Everything Everywhere All at Once)
- Tom Cross (Babylon - Rausch der Ekstase)
- Eddie Hamilton (Top Gun: Maverick)
- David Brenner, James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin (Avatar: The Way of Water)
- Jonathan Redmond, Matt Villa (Elvis)
- Monika Willi (Tár)
Best Score
- Hildur Guðnadóttir (Tár)
- Alexandre Desplat (Guillermo Del Toros Pinocchio)
- Michael Giacchino (The Batman)
- Hildur Guðnadóttir (Die Aussprache)
- Justin Hurwitz (Babylon - Rausch der Ekstase)
- John Williams (Die Fabelmans)
Best Song
- RRR - "Naatu Naatu"
- Der Gesang der Flusskrebse - "Carolina"
- Guillermo Del Toros Pinocchio - "Ciao Papa"
- Top Gun: Maverick - "Hold My Hand"
- Black Panther: Wakanda Forever - "Lift Me Up"
- Weißes Rauschen - "New Body Rhumba"
Best Production Design
- Anthony Carlino, Florencia Martin (Babylon - Rausch der Ekstase)
- Hannah Beachler, Lisa K. Sessions (Black Panther: Wakanda Forever)
- Rick Carter, Karen O'Hara (Die Fabelmans)
- Dylan Cole, Vanessa Cole, Ben Procter (Avatar: The Way of Water)
- Kelsi Ephraim, Jason Kisvarday (Everything Everywhere All at Once)
- Beverley Dunn, Catherine Martin, Karen Murphy (Elvis)
Best Costume Design
- Ruth E. Carter (Black Panther: Wakanda Forever)
- Jenny Eagan (Glass Onion: A Knives Out Mystery)
- Shirley Kurata (Everything Everywhere All at Once)
- Catherine Martin (Elvis)
- Gersha Phillips (The Woman King)
- Mary Zophres (Babylon - Rausch der Ekstase)
Best Hair and Makeup
- Elvis
- Babylon - Rausch der Ekstase
- Black Panther: Wakanda Forever
- The Batman
- Everything Everywhere All at Once
- The Whale
Best Visual Effects
- Avatar: The Way of Water
- The Batman
- Black Panther: Wakanda Forever
- Everything Everywhere All at Once
- RRR
- Top Gun: Maverick
Best Comedy
- Glass Onion: A Knives Out Mystery
- The Banshees of Inisherin
- Bros
- Everything Everywhere All at Once
- Triangle of Sadness
- Massive Talent
Best Animated Feature
- Guillermo Del Toros Pinocchio
- Marcel the Shell with Shoes On
- Der gestiefelte Kater 2: Der letzte Wunsch
- Rot
- Wendell & Wild
Best Foreign Language Film
- RRR
- Im Westen nichts Neues
- Argentina, 1985
- Bardo, die erfundene Chronik einer Handvoll Wahrheiten
- Close
- Die Frau im Nebel
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Better Call Saul (AMC)
- Andor (Disney+)
- Bad Sisters (Apple TV+)
- Euphoria (HBO)
- The Crown (Netflix)
- The Good Fight (Paramount+)
- House of the Dragon (HBO)
- Severance (Apple TV+)
- Yellowstone (Paramount Network)
Best Actor in a Drama Series
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Sterling K. Brown (This Is Us - Das ist Leben)
- Jeff Bridges (The Old Man)
- Adam Scott (Severance)
- Diego Luna (Andor)
- Antony Starr (The Boys)
Best Actress in a Drama Series
- Zendaya (Euphoria)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Sharon Horgan (Bad Sisters)
- Laura Linney (Ozark)
- Mandy Moore (This Is Us - Das ist Leben)
- Kelly Reilly (Yellowstone)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
- Andre Braugher (The Good Fight)
- Ismael Cruz Cordova (Der Herr der Ringe: Die Ringe der Macht)
- John Lithgow (The Old Man)
- Michael Emerson (Evil)
- Matt Smith (House of the Dragon)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Jennifer Coolidge (The White Lotus)
- Milly Alcock (House of the Dragon)
- Carol Burnett (Better Call Saul)
- Julia Garner (Ozark)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
Best Comedy Series
- Abbott Elementary (ABC)
- Barry (HBO)
- The Bear (FX on Hulu)
- Better Things (FX)
- Hacks (HBO Max)
- Ghosts (CBS)
- Reboot (Hulu)
- Reservation Dogs (FX on Hulu)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeremy Allen White (The Bear)
- Matt Berry (What We Do in the Shadows)
- Keegan-Michael Key (Reboot)
- Bill Hader (Barry)
- D'Pharaoh Woon-A-Tai (Reservation Dogs)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
Best Actress in a Comedy Series
- Jean Smart (Hacks)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
- Quinta Brunson (Abbott Elementary)
- Renée Elise Goldsberry (Girls5Eva)
- Devery Jacobs (Reservation Dogs)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Henry Winkler (Barry)
- Brandon Scott Jones (Ghosts)
- James Marsden (Dead to Me)
- Leslie Jordan (Call Me Kat)
- Chris Perfetti (Abbott Elementary)
- Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
- Paulina Alexis (Reservation Dogs)
- Ayo Edebiri (The Bear)
- Marcia Gay Harden (Uncoupled)
- Annie Potts (Young Sheldon)
- Janelle James (Abbott Elementary)
Best Movie Made for Television
- Weird - Die Al Yankovic Story (The Roku Channel)
- Fresh (Hulu)
- Prey (Hulu)
- Ray Donovan: The Movie (Showtime)
- The Survivor (HBO)
- Three Months (Paramount+)
Best Limited Series
- The Dropout (Hulu)
- Gaslit (Starz)
- The Girl from Plainville (Hulu)
- Pam & Tommy (Hulu)
- The Offer (Paramount+)
- Station Eleven (HBO Max)
- This Is Going to Hurt (AMC+)
- Mord im Auftrag Gottes (FX on Hulu)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Daniel Radcliffe (Weird - Die Al Yankovic Story)
- Ben Foster (The Survivor)
- Samuel L. Jackson (Die letzten Tage des Ptolemy Grey)
- Andrew Garfield (Mord im Auftrag Gottes)
- Sebastian Stan (Pam & Tommy)
- Ben Whishaw (This Is Going to Hurt)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Amanda Seyfried (The Dropout)
- Julia Garner (Inventing Anna)
- Amber Midthunder (Prey)
- Lily James (Pam & Tommy)
- Julia Roberts (Gaslit)
- Michelle Pfeiffer (The First Lady)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Paul Walter Hauser (In with the Devil)
- Murray Bartlett (Welcome to Chippendales)
- Domhnall Gleeson (The Patient)
- Matthew Goode (The Offer)
- Shea Whigham (Gaslit)
- Ray Liotta (In with the Devil)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Niecy Nash (Monster - The Jeffrey Dahmer Story)
- Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)
- Dominique Fishback (Die letzten Tage des Ptolemy Grey)
- Betty Gilpin (Gaslit)
- Melanie Lynskey (Candy)
- Juno Temple (The Offer)
Best Animated Series
- Harley Quinn (HBO Max)
- Bluey (Disney+)
- Bob's Burgers (Fox)
- Primal (Adult Swim)
- Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
- Undone (Prime Video)
Best Foreign Language Series
- Pachinko (Apple TV+)
- 1899 (Netflix)
- Gefährliche Seilschaften (Netflix)
- Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
- Kleo (Netflix)
- ¡García! (HBO Max)
- Geister - Exodus (MUBI)
- Teheran (Apple TV+)
- Meine geniale Freundin (HBO)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Amber Ruffin Show (Peacock)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Comedy Special
- Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
- Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
- Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
- Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
- Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
- Would It Kill You to Laugh? (Peacock)
2022 - 27th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- The Power of the Dog
- Don't Look Up
- Belfast
- CODA
- King Richard
- Dune
- Licorice Pizza
- tick, tick... BOOM!
- West Side Story
- Nightmare Alley
Best Director
- Jane Campion (The Power of the Dog)
- Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
- Guillermo del Toro (Nightmare Alley)
- Steven Spielberg (West Side Story)
- Kenneth Branagh (Belfast)
- Denis Villeneuve (Dune)
Best Actor
- Will Smith (King Richard)
- Nicolas Cage (Pig)
- Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
- Peter Dinklage (Cyrano)
- Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)
- Andrew Garfield (tick, tick... BOOM!)
Best Actress
- Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
- Olivia Colman (Frau im Dunkeln)
- Lady Gaga (House of Gucci)
- Alana Haim (Licorice Pizza)
- Nicole Kidman (Being the Ricardos)
- Kristen Stewart (Spencer)
Best Supporting Actor
- Troy Kotsur (CODA)
- Jamie Dornan (Belfast)
- Ciarán Hinds (Belfast)
- Jared Leto (House of Gucci)
- J.K. Simmons (Being the Ricardos)
- Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
Best Supporting Actress
- Ariana DeBose (West Side Story)
- Caitríona Balfe (Belfast)
- Ann Dowd (Mass)
- Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
- Aunjanue Ellis-Taylor (King Richard)
- Rita Moreno (West Side Story)
Best Young Actor/Actress
- Jude Hill (Belfast)
- Cooper Hoffman (Licorice Pizza)
- Emilia Jones (CODA)
- Woody Norman (Come On, Come On)
- Rachel Zegler (West Side Story)
- Saniyya Sidney (King Richard)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Kenneth Branagh (Belfast)
- Zach Baylin (King Richard)
- Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
- Aaron Sorkin (Being the Ricardos)
- Adam McKay, David Sirota (Don't Look Up)
Best Adapted Screenplay
- Jane Campion (The Power of the Dog)
- Siân Heder (CODA)
- Maggie Gyllenhaal (Frau im Dunkeln)
- Tony Kushner (West Side Story)
- Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve (Dune)
Best Cinematography
- Ari Wegner (The Power of the Dog)
- Bruno Delbonnel (The Tragedy of Macbeth)
- Greig Fraser (Dune)
- Haris Zambarloukos (Belfast)
- Janusz Kaminski (West Side Story)
- Dan Laustsen (Nightmare Alley)
Best Editing
- Sarah Broshar, Michael Kahn (West Side Story)
- Úna Ní Dhonghaíle (Belfast)
- Andy Jurgensen (Licorice Pizza)
- Peter Sciberras (The Power of the Dog)
- Joe Walker (Dune)
Best Score
- Hans Zimmer (Dune)
- Nicholas Britell (Don't Look Up)
- Jonny Greenwood (Spencer)
- Jonny Greenwood (The Power of the Dog)
- Nathan Johnson (Nightmare Alley)
Best Song
- James Bond 007 - Keine Zeit zu sterben - "No Time to Die"
- King Richard - "Be Alive"
- Encanto - "Dos Oruguitas"
- The Harder They Fall - "Guns Go Bang"
- Don't Look Up - "Just Look Up"
Best Production Design
- Zsuzsanna Sipos, Patrice Vermette (Dune)
- Jim Clay, Claire Nia Richards (Belfast)
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (The French Dispatch)
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (West Side Story)
- Tamara Deverell, Shane Vieau (Nightmare Alley)
Best Costume Design
- Jenny Beavan (Cruella)
- Bob Morgan, Jacqueline West (Dune)
- Janty Yates (House of Gucci)
- Luis Sequeira (Nightmare Alley)
- Paul Tazewell (West Side Story)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Dune
- The Matrix Resurrections
- Nightmare Alley
- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
- James Bond 007 - Keine Zeit zu sterben
Best Comedy
Best Animated Feature
Best Foreign Language Film
- Drive My Car
- The Hand of God
- Flee
- A Hero - Die verlorene Ehre des Herrn Soltani
- Der schlimmste Mensch der Welt
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO)
- Evil (Paramount+)
- For All Mankind (Apple TV+)
- The Good Fight (Paramount+)
- Pose (FX)
- Squid Game (Netflix)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
- Yellowjackets (Showtime)
Best Actor in a Drama Series
- Jung-jae Lee (Squid Game)
- Mike Colter (Evil)
- Sterling K. Brown (This Is Us - Das ist Leben)
- Billy Porter (Pose)
- Brian Cox (Succession)
- Jeremy Strong (Succession)
Best Actress in a Drama Series
- Melanie Lynskey (Yellowjackets)
- Uzo Aduba (In Treatment)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Chiara Aurelia (Cruel Summer)
- Katja Herbers (Evil)
- Michaela Jaé Rodriguez (Pose)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Kieran Culkin (Succession)
- Nicholas Braun (Succession)
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Justin Hartley (This Is Us - Das ist Leben)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Mandy Patinkin (The Good Fight)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Sarah Snook (Succession)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Christine Lahti (Evil)
- Andrea Martin (Evil)
- Susan Kelechi Watson (This Is Us - Das ist Leben)
- J. Smith-Cameron (Succession)
Best Comedy Series
- Ted Lasso (Apple TV+)
- The Great (Hulu)
- Hacks (HBO Max)
- Insecure (HBO)
- Only Murders in the Building (Hulu)
- The Other Two (HBO Max)
- Reservation Dogs (FX on Hulu)
- What We Do in the Shadows (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jason Sudeikis (Ted Lasso)
- Iain Armitage (Young Sheldon)
- Nicholas Hoult (The Great)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
- Kayvan Novak (What We Do in the Shadows)
- Martin Short (Only Murders in the Building)
Best Actress in a Comedy Series
- Jean Smart (Hacks)
- Elle Fanning (The Great)
- Renée Elise Goldsberry (Girls5Eva)
- Selena Gomez (Only Murders in the Building)
- Issa Rae (Insecure)
- Sandra Oh (Die Professorin)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Brett Goldstein (Ted Lasso)
- Ncuti Gatwa (Sex Education)
- Harvey Guillen (What We Do in the Shadows)
- Brandon Scott Jones (Ghosts)
- Ray Romano (Made for Love)
- Bowen Yang (Saturday Night Live)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Hannah Waddingham (Ted Lasso)
- Kristin Chenoweth (Schmigadoon!)
- Hannah Einbinder (Hacks)
- Molly Shannon (The Other Two)
- Cecily Strong (Saturday Night Live)
- Josie Totah (Saved by the Bell)
Best Movie Made for Television
- Oslo (HBO)
- Come from Away (Apple TV+)
- List of a Lifetime (Lifetime)
- The Map of Tiny Perfect Things (Prime Video)
- Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
- Zoey's Extraordinary Christmas (The Roku Channel)
Best Limited Series
- Mare of Easttown (HBO)
- Dr. Death (Peacock)
- Dopesick (Hulu)
- It's a Sin (HBO Max)
- Maid (Netflix)
- Midnight Mass (Netflix)
- The Underground Railroad (Prime Video)
- WandaVision (Disney+)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Michael Keaton (Dopesick)
- Olly Alexander (It's a Sin)
- Paul Bettany (WandaVision)
- William Jackson Harper (Love Life)
- Joshua Jackson (Dr. Death)
- Hamish Linklater (Midnight Mass)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Kate Winslet (Mare of Easttown)
- Danielle Brooks (Robin Roberts Presents: Mahalia)
- Cynthia Erivo (Genius - Aretha)
- Elizabeth Olsen (WandaVision)
- Thuso Mbedu (The Underground Railroad)
- Margaret Qualley (Maid)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Murray Bartlett (The White Lotus)
- William Jackson Harper (The Underground Railroad)
- Zach Gilford (Midnight Mass)
- Christian Slater (Dr. Death)
- Evan Peters (Mare of Easttown)
- Courtney B. Vance (Genius - Aretha)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jennifer Coolidge (The White Lotus)
- Kathryn Hahn (WandaVision)
- Kaitlyn Dever (Dopesick)
- Julianne Nicholson (Mare of Easttown)
- Melissa McCarthy (Nine Perfect Strangers)
- Jean Smart (Mare of Easttown)
Best Animated Series
- What If...? (Disney+)
- Big Mouth (Netflix)
- Bluey (Disney Junior)
- Bob's Burgers (Fox)
- The Great North (Fox)
- Q-Force (Netflix)
Best Foreign Language Series
- Squid Game (Netflix)
- Acapulco (Apple TV+)
- Call My Agent! (Netflix)
- Haus des Geldes (Netflix version) (Netflix)
- Narcos: Mexico (Netflix)
- Lupin (Netflix)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Amber Ruffin Show (Peacock)
- Desus & Mero (Showtime)
- The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Comedy Special
- Bo Burnham: Inside (Netflix)
- Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
- James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
- Love Joy (Peacock)
- Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
- Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)
2021 - 26th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Nomadland
- Da 5 Bloods
- Mank
- Minari - Wo wir Wurzeln schlagen
- Ma Rainey's Black Bottom
- Neues aus der Welt
- One Night in Miami
- Promising Young Woman
- Sound of Metal
- The Trial Of The Chicago 7
Best Director
- Chloé Zhao (Nomadland)
- Lee Isaac Chung (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
- Emerald Fennell (Promising Young Woman)
- David Fincher (Mank)
- Regina King (One Night in Miami)
- Spike Lee (Da 5 Bloods)
- Aaron Sorkin (The Trial Of The Chicago 7)
Best Actor
- Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)
- Ben Affleck (Out Of Play - Der Weg zurück)
- Riz Ahmed (Sound of Metal)
- Tom Hanks (Neues aus der Welt)
- Anthony Hopkins (The Father)
- Delroy Lindo (Da 5 Bloods)
- Gary Oldman (Mank)
- Steven Yeun (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
Best Actress
- Carey Mulligan (Promising Young Woman)
- Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)
- Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
- Sidney Flanigan (Niemals Selten Manchmal Immer)
- Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
- Frances McDormand (Nomadland)
- Zendaya (Malcolm & Marie)
Best Supporting Actor
- Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
- Sacha Baron Cohen (The Trial Of The Chicago 7)
- Chadwick Boseman (Da 5 Bloods)
- Bill Murray (On The Rocks)
- Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
- Paul Raci (Sound of Metal)
Best Supporting Actress
- Maria Bakalova (Borat Anschluss Moviefilm)
- Ellen Burstyn (Pieces of a Woman)
- Glenn Close (Hillbilly-Elegie)
- Olivia Colman (The Father)
- Amanda Seyfried (Mank)
- Yuh-jung Youn (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
Best Young Actor/Actress
- Alan S. Kim (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
- Ryder Allen (Palmer)
- Talia Ryder (Niemals Selten Manchmal Immer)
- Ibrahima Gueye (Du hast das Leben vor dir)
- Caoilinn Springall (The Midnight Sky)
- Helena Zengel (Neues aus der Welt)
Best Acting Ensemble
- The Trial Of The Chicago 7
- Da 5 Bloods
- Judas and the Black Messiah
- Ma Rainey's Black Bottom
- Minari - Wo wir Wurzeln schlagen
- One Night in Miami
Best Original Screenplay
- Emerald Fennell (Promising Young Woman)
- Lee Isaac Chung (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
- Jack Fincher (Mank)
- Eliza Hittman (Niemals Selten Manchmal Immer)
- Abraham Marder, Darius Marder (Sound of Metal)
- Aaron Sorkin (The Trial Of The Chicago 7)
Best Adapted Screenplay
- Chloé Zhao (Nomadland)
- Luke Davies, Paul Greengrass (Neues aus der Welt)
- Kemp Powers (One Night in Miami)
- Jonathan Raymond, Kelly Reichardt (First Cow)
- Ruben Santiago-Hudson (Ma Rainey's Black Bottom)
- Christopher Hampton, Florian Zeller (The Father)
Best Cinematography
- Joshua James Richards (Nomadland)
- Christopher Blauvelt (First Cow)
- Erik Messerschmidt (Mank)
- Lachlan Milne (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
- Newton Thomas Sigel (Da 5 Bloods)
- Hoyte van Hoytema (Tenet)
- Dariusz Wolski (Neues aus der Welt)
Best Editing
- Alan Baumgarten (The Trial Of The Chicago 7)
- Mikkel E.G. Nielsen (Sound of Metal)
- Kirk Baxter (Mank)
- Jennifer Lame (Tenet)
- Yorgos Lamprinos (The Father)
- Chloé Zhao (Nomadland)
Best Score
- Jonathan Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (Soul)
- Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)
- Emile Mosseri (Minari - Wo wir Wurzeln schlagen)
- James Newton Howard (Neues aus der Welt)
- Ludwig Göransson (Tenet)
- Alexandre Desplat (The Midnight Sky)
Best Song
- One Night in Miami - "Speak Now"
- The Outpost - Überleben ist alles - "Everybody Cries"
- Judas and the Black Messiah - "Fight for You"
- Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga - "Husavik (My Home Town)"
- Du hast das Leben vor dir - "Io sì (Seen)"
- The United States vs. Billie Holiday - "Tigress & Tweed"
Best Production Design
- Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank)
- Cristina Casali, Charlotte Dirickx (David Copperfield – Einmal Reichtum und zurück)
- David Crank, Elizabeth Keenan (Neues aus der Welt)
- Nathan Crowley, Kathy Lucas (Tenet)
- Stella Fox, Kave Quinn (Emma)
- Karen O'Hara, Mark Ricker, Diana Stoughton (Ma Rainey's Black Bottom)
Best Costume Design
- Ann Roth (Ma Rainey's Black Bottom)
- Alexandra Byrne (Emma)
- Bina Daigeler (Mulan)
- Suzie Harman, Robert Worley (David Copperfield – Einmal Reichtum und zurück)
- Nancy Steiner (Promising Young Woman)
- Trish Summerville (Mank)
Best Hair and Makeup
- Ma Rainey's Black Bottom
- Hillbilly-Elegie
- Emma
- The United States vs. Billie Holiday
- Promising Young Woman
- Mank
Best Visual Effects
- Tenet
- Greyhound – Schlacht im Atlantik
- Mank
- Der Unsichtbare
- Mulan
- The Midnight Sky
- Wonder Woman 1984
Best Comedy
- Palm Springs
- Borat Anschluss Moviefilm
- Mein 40-jähriges Ich
- The King of Staten Island
- On The Rocks
- The Prom
Best Foreign Language Film
- Minari - Wo wir Wurzeln schlagen
- Der Rausch
- Kollektiv - Korruption tötet
- La llorona
- Du hast das Leben vor dir
- Wir beide
#SeeHer Award
Best Drama Series
- The Crown (Netflix)
- Better Call Saul (AMC)
- The Good Fight (CBS All Access)
- Lovecraft Country (HBO)
- The Mandalorian (Disney+)
- Ozark (Netflix)
- Perry Mason (HBO)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
Best Actor in a Drama Series
- Josh O'Connor (The Crown)
- Sterling K. Brown (This Is Us - Das ist Leben)
- Jason Bateman (Ozark)
- Jonathan Majors (Lovecraft Country)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Matthew Rhys (Perry Mason)
Best Actress in a Drama Series
- Emma Corrin (The Crown)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Olivia Colman (The Crown)
- Claire Danes (Homeland)
- Laura Linney (Ozark)
- Jurnee Smollett (Lovecraft Country)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Michael Kenneth Williams (Lovecraft Country)
- Jonathan Banks (Better Call Saul)
- Justin Hartley (This Is Us - Das ist Leben)
- John Lithgow (Perry Mason)
- Tobias Menzies (The Crown)
- Tom Pelphrey (Ozark)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Gillian Anderson (The Crown)
- Cynthia Erivo (The Outsider)
- Julia Garner (Ozark)
- Janet McTeer (Ozark)
- Wunmi Mosaku (Lovecraft Country)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
Best Comedy Series
- Ted Lasso (Apple TV+)
- Better Things (FX)
- The Flight Attendant (HBO Max)
- Mom (CBS)
- PEN15 (Hulu)
- Ramy (Hulu)
- Schitt's Creek (Pop)
- What We Do in the Shadows (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jason Sudeikis (Ted Lasso)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Matt Berry (What We Do in the Shadows)
- Nicholas Hoult (The Great)
- Eugene Levy (Schitt's Creek)
- Ramy Youssef (Ramy)
Best Actress in a Comedy Series
- Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
- Pamela Adlon (Better Things)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
- Natasia Demetriou (What We Do in the Shadows)
- Issa Rae (Insecure)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Dan Levy (Schitt's Creek)
- William Fichtner (Mom)
- Harvey Guillen (What We Do in the Shadows)
- Alex Newell (Zoey's Extraordinary Playlist)
- Mark Proksch (What We Do in the Shadows)
- Andrew Rannells (Black Monday)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Hannah Waddingham (Ted Lasso)
- Alicia Goranson (Die Conners)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Annie Murphy (Schitt's Creek)
- Ashley Park (Emily in Paris)
- Jaime Pressly (Mom)
Best Movie Made for Television
- Hamilton (Disney+)
- Bad Education (HBO)
- Between the World and Me (HBO)
- The Clark Sisters: The First Ladies of Gospel (Lifetime)
- Sylvie's Love (Prime Video)
- What the Constitution Means to Me (Prime Video)
Best Limited Series
- Das Damengambit (Netflix)
- I May Destroy You (HBO)
- Mrs. America (FX on Hulu)
- Normal People (Hulu)
- The Plot Against America (HBO)
- Small Axe (Prime Video)
- Unorthodox (Netflix)
- The Undoing (HBO)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- John Boyega (Small Axe)
- Hugh Grant (The Undoing)
- Paul Mescal (Normal People)
- Chris Rock (Fargo)
- Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
- Morgan Spector (The Plot Against America)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Anya Taylor-Joy (Das Damengambit)
- Cate Blanchett (Mrs. America)
- Michaela Coel (I May Destroy You)
- Daisy Edgar-Jones (Normal People)
- Shira Haas (Unorthodox)
- Tessa Thompson (Sylvie's Love)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Donald Sutherland (The Undoing)
- Daveed Diggs (The Good Lord Bird)
- Joshua Caleb Johnson (The Good Lord Bird)
- Dylan McDermott (Hollywood)
- Glynn Turman (Fargo)
- John Turturro (The Plot Against America)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Uzo Aduba (Mrs. America)
- Betsy Brandt (Soulmates)
- Marielle Heller (Das Damengambit)
- Margo Martindale (Mrs. America)
- Winona Ryder (The Plot Against America)
- Tracey Ullman (Mrs. America)
Best Short Form Series
- Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC / YouTube)
- The Andy Cohen Diaries (Quibi)
- Mapleworth Murders (Quibi)
- Nikki Fre$h (Quibi)
- Reno 911! (Quibi)
- Tooning Out the News (CBS All Access)
Best Talk Show
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Desus & Mero (Showtime)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
- The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
- Red Table Talk (Facebook Watch)
Best Comedy Special
- Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill (Netflix)
- Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)
- Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)
- Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
- Marc Maron: End Times Fun (Netflix)
- Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)
2020 - 25th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Once Upon A Time In Hollywood
- 1917
- Le Mans 66 - Gegen jede Chance
- Jojo Rabbit
- The Irishman
- Joker
- Little Women
- Marriage Story
- Parasite
- Der schwarze Diamant
Best Director
- Joon-ho Bong (Parasite)
- Sam Mendes (1917)
- Noah Baumbach (Marriage Story)
- Greta Gerwig (Little Women)
- Benny Safdie, Josh Safdie (Der schwarze Diamant)
- Martin Scorsese (The Irishman)
- Quentin Tarantino (Once Upon A Time In Hollywood)
Best Actor
- Joaquin Phoenix (Joker)
- Antonio Banderas (Leid und Herrlichkeit)
- Robert De Niro (The Irishman)
- Leonardo DiCaprio (Once Upon A Time In Hollywood)
- Adam Driver (Marriage Story)
- Eddie Murphy (Dolemite Is My Name)
- Adam Sandler (Der schwarze Diamant)
Best Actress
- Renée Zellweger (Judy)
- Awkwafina (The Farewell)
- Cynthia Erivo (Harriet – Der Weg in die Freiheit)
- Scarlett Johansson (Marriage Story)
- Lupita Nyong'o (Wir)
- Saoirse Ronan (Little Women)
- Charlize Theron (Bombshell - Das Ende des Schweigens)
Best Supporting Actor
- Brad Pitt (Once Upon A Time In Hollywood)
- Willem Dafoe (Der Leuchtturm)
- Tom Hanks (Der wunderbare Mr. Rogers)
- Anthony Hopkins (Die zwei Päpste)
- Al Pacino (The Irishman)
- Joe Pesci (The Irishman)
Best Supporting Actress
- Laura Dern (Marriage Story)
- Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
- Jennifer Lopez (Hustlers)
- Florence Pugh (Little Women)
- Margot Robbie (Bombshell - Das Ende des Schweigens)
- Shuzhen Zhao (The Farewell)
Best Young Actor/Actress
- Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
- Julia Butters (Once Upon A Time In Hollywood)
- Shahadi Wright Joseph (Wir)
- Noah Jupe (Honey Boy)
- Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit)
- Archie Yates (Jojo Rabbit)
Best Acting Ensemble
- The Irishman
- Bombshell - Das Ende des Schweigens
- Knives Out – Mord ist Familiensache
- Little Women
- Parasite
- Once Upon A Time In Hollywood
- Marriage Story
Best Original Screenplay
- Quentin Tarantino (Once Upon A Time In Hollywood)
- Noah Baumbach (Marriage Story)
- Joon-ho Bong, Ji-won Han (Parasite)
- Rian Johnson (Knives Out – Mord ist Familiensache)
- Lulu Wang (The Farewell)
Best Adapted Screenplay
- Greta Gerwig (Little Women)
- Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster (Der wunderbare Mr. Rogers)
- Anthony McCarten (Die zwei Päpste)
- Todd Phillips, Scott Silver (Joker)
- Taika Waititi (Jojo Rabbit)
- Steven Zaillian (The Irishman)
Best Cinematography
- Roger Deakins (1917)
- Jarin Blaschke (Der Leuchtturm)
- Phedon Papamichael (Le Mans 66 - Gegen jede Chance)
- Rodrigo Prieto (The Irishman)
- Robert Richardson (Once Upon A Time In Hollywood)
- Lawrence Sher (Joker)
Best Editing
- Lee Smith (1917)
- Ronald Bronstein, Benny Safdie (Der schwarze Diamant)
- Andrew Buckland, Michael McCusker (Le Mans 66 - Gegen jede Chance)
- Jinmo Yang (Parasite)
- Fred Raskin (Once Upon A Time In Hollywood)
- Thelma Schoonmaker (The Irishman)
Best Score
- Hildur Guðnadóttir (Joker)
- Michael Abels (Wir)
- Randy Newman (Marriage Story)
- Thomas Newman (1917)
- Alexandre Desplat (Little Women)
- Robbie Robertson (The Irishman)
Best Song
- Wild Rose - "Glasgow (No Place Like Home)"
- Rocketman - "(I'm Gonna) Love Me Again"
- Breakthrough - Zurück ins Leben - "I'm Standing With You"
- Die Eiskönigin 2 - "Into the Unknown"
- Aladdin - "Speechless"
- Der König der Löwen - "Spirit"
- Harriet – Der Weg in die Freiheit - "Stand Up"
Best Production Design
- Nancy Haigh, Barbara Ling (Once Upon A Time In Hollywood)
- Mark Friedberg, Kris Moran (Joker)
- Dennis Gassner, Lee Sandales (1917)
- Jess Gonchor, Claire Kaufman (Little Women)
- Ha-jun Lee (Parasite)
- Regina Graves, Bob Shaw (The Irishman)
- Gina Cromwell, Donal Woods (Downton Abbey)
Best Costume Design
- Ruth E. Carter (Dolemite Is My Name)
- Julian Day (Rocketman)
- Jacqueline Durran (Little Women)
- Arianne Phillips (Once Upon A Time In Hollywood)
- Christopher Peterson, Sandy Powell (The Irishman)
- Anna Robbins (Downton Abbey)
Best Hair and Makeup
- Bombshell - Das Ende des Schweigens
- Dolemite Is My Name
- The Irishman
- Joker
- Judy
- Once Upon A Time In Hollywood
- Rocketman
Best Visual Effects
- Avengers 4 - Endgame
- 1917
- Ad Astra – Zu den Sternen
- The Aeronauts
- Le Mans 66 - Gegen jede Chance
- The Irishman
- Der König der Löwen
Best Action Movie
- Avengers 4 - Endgame
- Le Mans 66 - Gegen jede Chance
- 1917
- John Wick: Kapitel 3
- Spider-Man: Far From Home
Best Comedy
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- A Toy Story: Alles hört auf kein Kommando
- Die Eiskönigin 2
- Everest - Ein Yeti will hoch hinaus
- Drachenzähmen leicht gemacht 3: Die geheime Welt
- Ich habe meinen Körper verloren
- Mister Link - Ein fellig verrücktes Abenteuer
Best Foreign Language Film
- Parasite
- Atlantique
- Die Wütenden - Les Misérables
- Leid und Herrlichkeit
- Porträt einer jungen Frau in Flammen
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO)
- The Crown (Netflix)
- David Makes Man (OWN)
- Game Of Thrones (HBO)
- The Good Fight (CBS All Access)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
- Pose (FX)
- Watchmen (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Jeremy Strong (Succession)
- Sterling K. Brown (This Is Us - Das ist Leben)
- Mike Colter (Evil)
- Paul Giamatti (Billions)
- Kit Harington (Game Of Thrones)
- Freddie Highmore (The Good Place)
- Tobias Menzies (The Crown)
- Billy Porter (Pose)
Best Actress in a Drama Series
- Regina King (Watchmen)
- Christine Baranski (The Good Place)
- Olivia Colman (The Crown)
- Jodie Comer (Killing Eve)
- Nicole Kidman (Big Little Lies)
- Michaela Jaé Rodriguez (Pose)
- Sarah Snook (Succession)
- Zendaya (Euphoria)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Asante Blackk (This Is Us - Das ist Leben)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Peter Dinklage (Game Of Thrones)
- Justin Hartley (This Is Us - Das ist Leben)
- Delroy Lindo (The Good Place)
- Tim Blake Nelson (Watchmen)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Jean Smart (Watchmen)
- Helena Bonham Carter (The Crown)
- Gwendoline Christie (Game Of Thrones)
- Laura Dern (Big Little Lies)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Meryl Streep (Big Little Lies)
- Susan Kelechi Watson (This Is Us - Das ist Leben)
Best Comedy Series
- Fleabag (Amazon Prime Video)
- Barry (HBO)
- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
- Mom (CBS)
- One Day at a Time (Netflix)
- PEN15 (Hulu)
- Years and Years (Pop TV)
Best Actor in a Comedy Series
- Bill Hader (Barry)
- Ted Danson (The Good Place)
- Walton Goggins (The Unicorn)
- Eugene Levy (Schitt's Creek)
- Paul Rudd (Living With Yourself)
- Bashir Salahuddin (Sherman's Showcase)
- Ramy Youssef (Ramy)
Best Actress in a Comedy Series
- Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Alison Brie (GLOW)
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Kirsten Dunst (On Becoming a God in Central Florida)
- Allison Janney (Mom)
- Julia Louis-Dreyfus (Veep - Die Vizepräsidentin)
- Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Andrew Scott (Fleabag)
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Anthony Carrigan (Barry)
- William Jackson Harper (The Good Place)
- Dan Levy (Schitt's Creek)
- Nico Santos (Superstore)
- Henry Winkler (Barry)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- D'Arcy Carden (The Good Place)
- Sian Clifford (Fleabag)
- Betty Gilpin (GLOW)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Annie Murphy (Schitt's Creek)
- Molly Shannon (The Other Two)
Best Movie Made for Television
- El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
- Brexit: The Uncivil War (HBO)
- Deadwood - Der Film (HBO)
- Native Son (HBO)
- Guava Island (Prime Video)
- Patsy & Loretta (Lifetime)
Best Limited Series
- When They See Us (Netflix)
- Catch 22 (Hulu)
- Chernobyl (HBO)
- Fosse/Verdon (FX)
- The Loudest Voice (Showtime)
- Unbelievable (Netflix)
- Years and Years (HBO)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jharrel Jerome (When They See Us)
- Christopher Abbott (Catch 22)
- Mahershala Ali (True Detective)
- Russell Crowe (The Loudest Voice)
- Jared Harris (Chernobyl)
- Sam Rockwell (Fosse/Verdon)
- Noah Wyle (The Red Line)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Michelle Williams (Fosse/Verdon)
- Kaitlyn Dever (Unbelievable)
- Anne Hathaway (Modern Love)
- Megan Hilty (Patsy & Loretta)
- Joey King (The Act)
- Jessie Mueller (Patsy & Loretta)
- Merritt Wever (Unbelievable)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Stellan Skarsgård (Chernobyl)
- Asante Blackk (When They See Us)
- George Clooney (Catch 22)
- John Leguizamo (When They See Us)
- Dev Patel (Modern Love)
- Jesse Plemons (El Camino: A Breaking Bad Movie)
- Russell Tovey (Years and Years)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Toni Collette (Unbelievable)
- Patricia Arquette (The Act)
- Marsha Stephanie Blake (When They See Us)
- Niecy Nash (When They See Us)
- Margaret Qualley (Fosse/Verdon)
- Emma Thompson (Years and Years)
- Emily Watson (Chernobyl)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Big Mouth (Netflix)
- Family Guy (Fox)
- She-Ra und die Rebellen-Prinzessinnen (Netflix)
- Die Simpsons (Fox)
- Undone (Prime Video)
Best Talk Show
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Desus & Mero (Showtime)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Best Comedy Special
- Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear's 'All in the Family' and 'The Jeffersons' (ABC)
- Amy Schumer Growing (Netflix)
- Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
- Ramy Youssef: Feelings (HBO)
- Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
- Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
- Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)
2019 - 24th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Roma
- Black Panther
- BlacKkKlansman
- The Favourite - Intrigen und Irrsinn
- Aufbruch zum Mond
- Green Book - Eine besondere Freundschaft
- Beale Street
- Mary Poppins' Rückkehr
- A Star Is Born
- Vice - Der zweite Mann
Best Director
- Alfonso Cuarón (Roma)
- Bradley Cooper (A Star Is Born)
- Damien Chazelle (Aufbruch zum Mond)
- Peter Farrelly (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- Yorgos Lanthimos (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Adam McKay (Vice - Der zweite Mann)
- Spike Lee (BlacKkKlansman)
Best Actor
- Christian Bale (Vice - Der zweite Mann)
- Bradley Cooper (A Star Is Born)
- Willem Dafoe (Van Gogh - An der Schwelle zur Ewigkeit)
- Ryan Gosling (Aufbruch zum Mond)
- Ethan Hawke (First Reformed)
- Viggo Mortensen (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Best Actress
- Glenn Close (Die Frau des Nobelpreisträgers)
- Lady Gaga (A Star Is Born)
- Emily Blunt (Mary Poppins' Rückkehr)
- Yalitza Aparicio (Roma)
- Olivia Colman (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Toni Collette (Hereditary - Das Vermächtnis)
- Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Best Supporting Actor
- Mahershala Ali (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- Timothée Chalamet (Beautiful Boy)
- Adam Driver (BlacKkKlansman)
- Sam Elliott (A Star Is Born)
- Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
- Michael B. Jordan (Black Panther)
Best Supporting Actress
- Regina King (Beale Street)
- Amy Adams (Vice - Der zweite Mann)
- Claire Foy (Aufbruch zum Mond)
- Nicole Kidman (Der verlorene Sohn)
- Emma Stone (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Rachel Weisz (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
Best Young Actor/Actress
- Elsie Fisher (Eighth Grade)
- Thomasin McKenzie (Leave No Trace)
- Ed Oxenbould (Wildlife)
- Millicent Simmonds (A Quiet Place)
- Amandla Stenberg (The Hate U Give)
- Sunny Suljic (Mid90s)
Best Acting Ensemble
- The Favourite - Intrigen und Irrsinn
- Black Panther
- Crazy Rich
- Vice - Der zweite Mann
- Widows - Tödliche Witwen
Best Original Screenplay
- Paul Schrader (First Reformed)
- Bo Burnham (Eighth Grade)
- Deborah Davis, Tony McNamara (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Adam McKay (Vice - Der zweite Mann)
- Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- Scott Beck, John Krasinski, Bryan Woods (A Quiet Place)
Best Adapted Screenplay
- Barry Jenkins (Beale Street)
- Joe Robert Cole, Ryan Coogler (Black Panther)
- Nicole Holofcener, Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
- Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth (A Star Is Born)
- Josh Singer (Aufbruch zum Mond)
- Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott (BlacKkKlansman)
Best Cinematography
- Alfonso Cuarón (Roma)
- James Laxton (Beale Street)
- Matthew Libatique (A Star Is Born)
- Rachel Morrison (Black Panther)
- Robbie Ryan (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Linus Sandgren (Aufbruch zum Mond)
Best Editing
- Tom Cross (Aufbruch zum Mond)
- Jay Cassidy (A Star Is Born)
- Hank Corwin (Vice - Der zweite Mann)
- Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
- Joe Walker (Widows - Tödliche Witwen)
- Yorgos Mavropsaridis (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
Best Score
- Justin Hurwitz (Aufbruch zum Mond)
- Kris Bowers (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- Nicholas Britell (Beale Street)
- Alexandre Desplat (Isle of Dogs - Ataris Reise)
- Ludwig Göransson (Black Panther)
- Marc Shaiman (Mary Poppins' Rückkehr)
Best Song
- A Star Is Born - "Shallow"
- Black Panther - "All the Stars"
- Dumplin' - "Girl in the Movies"
- RBG - Ein Leben für die Gerechtigkeit - "I'll Fight"
- Mary Poppins' Rückkehr - "The Place Where Lost Things Go"
- Mary Poppins' Rückkehr - "Trip a Little Light Fantastic"
Best Production Design
- Hannah Beachler, Jay Hart (Black Panther)
- Eugenio Caballero, Barbara Enriquez (Roma)
- Andrew Baseman, Nelson Coates (Crazy Rich)
- Fiona Crombie, Alice Felton (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Nathan Crowley, Kathy Lucas (Aufbruch zum Mond)
- John Myhre, Gordon Sim (Mary Poppins' Rückkehr)
Best Hair and Makeup
- Vice - Der zweite Mann
- Black Panther
- The Favourite - Intrigen und Irrsinn
- Bohemian Rhapsody
- Maria Stuart, Königin von Schottland
- Suspiria
Best Visual Effects
- Black Panther
- Avengers 3 - Infinity War
- Aufbruch zum Mond
- Mary Poppins' Rückkehr
- Mission: Impossible - Fallout
- Ready Player One
Best Action Movie
- Mission: Impossible - Fallout
- Avengers 3 - Infinity War
- Black Panther
- Deadpool 2
- Ready Player One
- Widows - Tödliche Witwen
Best Comedy
- Crazy Rich
- Deadpool 2
- The Death of Stalin
- The Favourite - Intrigen und Irrsinn
- Game Night
- Sorry to Bother You
Best Actor in a Comedy Movie
- Christian Bale (Vice - Der zweite Mann)
- Jason Bateman (Game Night)
- Viggo Mortensen (Green Book - Eine besondere Freundschaft)
- John C. Reilly (Stan & Ollie)
- Ryan Reynolds (Deadpool 2)
- Lakeith Stanfield (Sorry to Bother You)
Best Actress in a Comedy Movie
- Olivia Colman (The Favourite - Intrigen und Irrsinn)
- Emily Blunt (Mary Poppins' Rückkehr)
- Constance Wu (Crazy Rich)
- Rachel McAdams (Game Night)
- Elsie Fisher (Eighth Grade)
- Charlize Theron (Tully)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Spider-Man - A New Universe
- Der Grinch
- Die Unglaublichen 2
- Isle of Dogs - Ataris Reise
- Mirai - Das Mädchen aus der Zukunft
- Ralph reichts 2: Chaos im Netz
Best Foreign Language Film
- Roma
- Capernaum - Stadt der Hoffnung
- Burning
- Shoplifters - Familienbande
- Cold War - Der Breitengrad der Liebe
#SeeHer Award
The Critics' Choice Creative Achievement Award
Best Drama Series
- The Americans (FX)
- Better Call Saul (AMC)
- The Good Fight (CBS All Access)
- Homecoming (Amazon)
- Killing Eve (BBC America)
- Meine geniale Freundin (HBO)
- Pose (FX)
- Succession (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Matthew Rhys (The Americans)
- Freddie Highmore (The Good Doctor)
- Diego Luna (Narcos: Mexico)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Richard Madden (Bodyguard)
- Billy Porter (Pose)
- Milo Ventimiglia (This Is Us - Das ist Leben)
Best Actress in a Drama Series
- Sandra Oh (Killing Eve)
- Jodie Comer (Killing Eve)
- Julia Roberts (Homecoming)
- Elizabeth Olsen (Sorry for Your Loss)
- Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale)
- Maggie Gyllenhaal (The Deuce)
- Keri Russell (The Americans)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Noah Emmerich (The Americans)
- Richard Cabral (Mayans M.C.)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Justin Hartley (This Is Us - Das ist Leben)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Shea Whigham (Homecoming)
- Richard Schiff (The Good Doctor)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Thandiwe Newton (Westworld)
- Julia Garner (Ozark)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
- Dina Shihabi (Tom Clancy's Jack Ryan)
- Yvonne Strahovski (The Handmaid's Tale)
- Holly Taylor (The Americans)
Best Comedy Series
- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
- Atlanta (FX)
- Barry (HBO)
- The Good Place (NBC)
- The Kominsky Method (Netflix)
- Schitt's Creek (Pop)
- One Day at a Time (Netflix)
- The Middle (ABC)
Best Actor in a Comedy Series
- Bill Hader (Barry)
- Ted Danson (The Good Place)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Donald Glover (Atlanta)
- Michael Douglas (The Kominsky Method)
- Jim Parsons (The Big Bang Theory)
- Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Allison Janney (Mom)
- Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)
- Issa Rae (Insecure)
- Justina Machado (One Day at a Time)
- Debra Messing (Will & Grace)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Henry Winkler (Barry)
- William Jackson Harper (The Good Place)
- Brian Tyree Henry (Atlanta)
- Sean Hayes (Will & Grace)
- Nico Santos (Superstore)
- Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Betty Gilpin (GLOW)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Laurie Metcalf (Die Conners)
- Zoe Perry (Young Sheldon)
- Annie Potts (Young Sheldon)
- Miriam Shor (Younger)
Best Movie Made for Television
- Jesus Christ Superstar - Live in Concert (NBC)
- Icebox (HBO)
- King Lear (Amazon)
- Mein Dinner mit Hervé (HBO)
- The Tale - Die Erinnerung (HBO)
- Notes from the Field (HBO)
Best Limited Series
- American Crime Story - Der Mord an Gianni Versace (FX)
- American Vandal (Netflix)
- Escape at Dannemora (Showtime)
- Genius - Picasso (Nat Geo)
- Sharp Objects (HBO)
- A Very English Scandal (Amazon)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Darren Criss (American Crime Story - Der Mord an Gianni Versace)
- Antonio Banderas (Genius - Picasso)
- Paul Dano (Escape at Dannemora)
- Benicio Del Toro (Escape at Dannemora)
- Hugh Grant (A Very English Scandal)
- John Legend (Jesus Christ Superstar - Live in Concert)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Amy Adams (Sharp Objects)
- Patricia Arquette (Escape at Dannemora)
- Carrie Coon (The Sinner)
- Connie Britton (Dirty John)
- Laura Dern (The Tale - Die Erinnerung)
- Anna Deavere Smith (Notes from the Field)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ben Whishaw (A Very English Scandal)
- Brandon Victor Dixon (Jesus Christ Superstar - Live in Concert)
- Eric Lange (Escape at Dannemora)
- Alex Rich (Genius - Picasso)
- Peter Sarsgaard (The Looming Tower)
- Finn Wittrock (American Crime Story - Der Mord an Gianni Versace)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Patricia Clarkson (Sharp Objects)
- Julia Garner (Dirty John)
- Penélope Cruz (American Crime Story - Der Mord an Gianni Versace)
- Ellen Burstyn (The Tale - Die Erinnerung)
- Judith Light (American Crime Story - Der Mord an Gianni Versace)
- Elizabeth Perkins (Sharp Objects)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Adventure Time – Abenteuerzeit mit Finn und Jake (Cartoon Network)
- Archer (FXX)
- Bob's Burgers (Fox)
- Die Simpsons (Fox)
- South Park (Comedy Central)
2018 - 23rd Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Shape of Water – Das Flüstern des Wassers
- Die Verlegerin
- Dunkirk
- Call Me By Your Name
- Lady Bird
- Die dunkelste Stunde
- The Florida Project
- The Big Sick
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
- Get Out
Best Director
- Guillermo del Toro (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Greta Gerwig (Lady Bird)
- Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)
- Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Christopher Nolan (Dunkirk)
- Steven Spielberg (Die Verlegerin)
- Jordan Peele (Get Out)
Best Actor
- Gary Oldman (Die dunkelste Stunde)
- Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)
- James Franco (The Disaster Artist)
- Daniel Day-Lewis (Der seidene Faden)
- Tom Hanks (Die Verlegerin)
- Jake Gyllenhaal (Stronger)
- Daniel Kaluuya (Get Out)
Best Actress
- Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Jessica Chastain (Molly's Game)
- Margot Robbie (I, Tonya)
- Sally Hawkins (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Meryl Streep (Die Verlegerin)
- Saoirse Ronan (Lady Bird)
Best Supporting Actor
- Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Willem Dafoe (The Florida Project)
- Richard Jenkins (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Armie Hammer (Call Me By Your Name)
- Patrick Stewart (Logan: The Wolverine)
- Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name)
Best Supporting Actress
- Allison Janney (I, Tonya)
- Hong Chau (Downsizing)
- Mary J. Blige (Mudbound)
- Holly Hunter (The Big Sick)
- Tiffany Haddish (Girls Trip)
- Octavia Spencer (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Laurie Metcalf (Lady Bird)
Best Young Actor/Actress
- Brooklynn Prince (The Florida Project)
- Mckenna Grace (Begabt - Die Gleichung eines Lebens)
- Dafne Keen (Logan: The Wolverine)
- Millicent Simmonds (Wonderstruck)
- Jacob Tremblay (Wunder)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Jordan Peele (Get Out)
- Guillermo del Toro, Vanessa Taylor (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Greta Gerwig (Lady Bird)
- Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani (The Big Sick)
- Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Liz Hannah, Josh Singer (Die Verlegerin)
Best Adapted Screenplay
- James Ivory (Call Me By Your Name)
- Dee Rees, Virgil Williams (Mudbound)
- Scott Neustadter, Michael H. Weber (The Disaster Artist)
- Aaron Sorkin (Molly's Game)
- Stephen Chbosky, Steve Conrad, Jack Thorne (Wunder)
Best Cinematography
- Roger Deakins (Blade Runner 2049)
- Dan Laustsen (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Sayombhu Mukdeeprom (Call Me By Your Name)
- Rachel Morrison (Mudbound)
- Hoyte van Hoytema (Dunkirk)
Best Editing
- Jonathan Amos, Paul Machliss (Baby Driver)
- Lee Smith (Dunkirk)
- Sarah Broshar, Michael Kahn (Die Verlegerin)
- Joe Walker (Blade Runner 2049)
- Sidney Wolinsky (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
Best Score
- Alexandre Desplat (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Jonny Greenwood (Der seidene Faden)
- Dario Marianelli (Die dunkelste Stunde)
- Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer (Blade Runner 2049)
- Hans Zimmer (Dunkirk)
- John Williams (Die Verlegerin)
Best Song
- Coco - Lebendiger als das Leben! - "Remember Me"
- Die Schöne und das Biest - "Evermore"
- Call Me By Your Name - "Mystery of Love"
- Marshall - "Stand Up for Something"
- Greatest Showman - "This Is Me"
Best Production Design
- Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
- Rebecca Alleway, Jim Clay (Mord im Orient-Express)
- Nathan Crowley, Gary Fettis (Dunkirk)
- Dennis Gassner, Alessandra Querzola (Blade Runner 2049)
- Sarah Greenwood, Katie Spencer (Die Schöne und das Biest)
- Véronique Melery, Mark Tildesley (Der seidene Faden)
Best Costume Design
- Mark Bridges (Der seidene Faden)
- Renée April (Blade Runner 2049)
- Jacqueline Durran (Die Schöne und das Biest)
- Lindy Hemming (Wonder Woman)
- Luis Sequeira (Shape of Water – Das Flüstern des Wassers)
Best Hair and Makeup
- Die dunkelste Stunde
- Die Schöne und das Biest
- Wunder
- I, Tonya
- Shape of Water – Das Flüstern des Wassers
Best Visual Effects
- Planet der Affen 3: Survival
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- Shape of Water – Das Flüstern des Wassers
- Thor 3 - Tag der Entscheidung
- Wonder Woman
Best Action Movie
- Wonder Woman
- Planet der Affen 3: Survival
- Thor 3 - Tag der Entscheidung
- Logan: The Wolverine
- Baby Driver
Best Comedy
Best Actor in a Comedy Movie
- James Franco (The Disaster Artist)
- Steve Carell (Battle of the Sexes - Gegen jede Regel)
- Chris Hemsworth (Thor 3 - Tag der Entscheidung)
- Kumail Nanjiani (The Big Sick)
- Adam Sandler (The Meyerowitz Stories (New and Selected))
Best Actress in a Comedy Movie
- Margot Robbie (I, Tonya)
- Tiffany Haddish (Girls Trip)
- Zoe Kazan (The Big Sick)
- Saoirse Ronan (Lady Bird)
- Emma Stone (Battle of the Sexes - Gegen jede Regel)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Coco - Lebendiger als das Leben!
- The Breadwinner
- Loving Vincent
- The LEGO Batman Movie
- Ich - Einfach unverbesserlich 3
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Best Drama Series
- The Handmaid's Tale (Hulu)
- American Gods (Starz)
- The Crown (Netflix)
- Game Of Thrones (HBO)
- Stranger Things (Netflix)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
Best Actor in a Drama Series
- Sterling K. Brown (This Is Us - Das ist Leben)
- Paul Giamatti (Billions)
- Ian McShane (American Gods)
- Freddie Highmore (Bates Motel)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
Best Actress in a Drama Series
- Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale)
- Caitríona Balfe (Outlander)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Claire Foy (The Crown)
- Tatiana Maslany (Orphan Black)
- Robin Wright (House of Cards)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- David Harbour (Stranger Things)
- Peter Dinklage (Game Of Thrones)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Bobby Cannavale (Mr. Robot)
- Delroy Lindo (The Good Fight)
- Michael McKean (Better Call Saul)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Ann Dowd (The Handmaid's Tale)
- Gillian Anderson (American Gods)
- Emilia Clarke (Game Of Thrones)
- Cush Jumbo (The Good Fight)
- Margo Martindale (Sneaky Pete)
- Chrissy Metz (This Is Us - Das ist Leben)
Best Comedy Series
- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
- The Big Bang Theory (CBS)
- Black-ish (ABC)
- GLOW (Netflix)
- Modern Family (ABC)
- Patriot (Amazon)
Best Actor in a Comedy Series
- Ted Danson (The Good Place)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Aziz Ansari (Master of None)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Thomas Middleditch (Silicon Valley)
- Randall Park (Fresh Off the Boat)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Kristen Bell (The Good Place)
- Alison Brie (GLOW)
- Sutton Foster (Younger)
- Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Walton Goggins (Vice Principals)
- Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Sean Hayes (Will & Grace)
- Marc Maron (GLOW)
- Kumail Nanjiani (Silicon Valley)
- Ed O'Neill (Modern Family)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Mayim Bialik (The Big Bang Theory)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Betty Gilpin (GLOW)
- Jenifer Lewis (Black-ish)
- Alessandra Mastronardi (Master of None)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
Best Movie Made for Television
- The Wizard of Lies - Das Lügengenie (HBO)
- Flint (Lifetime)
- I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
- The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
- Sherlock - Sherlock - Der lügende Detektiv (PBS)
Best Limited Series
- Big Little Lies (HBO)
- American Vandal (Netflix)
- Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan (FX)
- Fargo (FX)
- The Long Road Home (Nat Geo)
- Godless (Netflix)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ewan McGregor (Fargo)
- Jeff Daniels (Godless)
- Robert De Niro (The Wizard of Lies - Das Lügengenie)
- Jack O'Connell (Godless)
- Evan Peters (American Horror Story)
- Bill Pullman (The Sinner)
- Jimmy Tatro (American Vandal)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Nicole Kidman (Big Little Lies)
- Jessica Biel (The Sinner)
- Alana Boden (I Am Elizabeth Smart)
- Carrie Coon (Fargo)
- Jessica Lange (Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan)
- Reese Witherspoon (Big Little Lies)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Alexander Skarsgård (Big Little Lies)
- Johnny Flynn (Genius)
- Benito Martinez (American Crime)
- Alfred Molina (Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan)
- David Thewlis (Fargo)
- Stanley Tucci (Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Laura Dern (Big Little Lies)
- Jackie Hoffman (Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan)
- Judy Davis (Feud - Feud – Die Feindschaft zwischen Bette und Joan)
- Regina King (American Crime)
- Mary Elizabeth Winstead (Fargo)
- Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies - Das Lügengenie)
Best Animated Series
- Rick and Morty (Adult Swim)
- Archer (FX)
- Bob's Burgers (Fox)
- BoJack Horseman (Netflix)
- Danger & Eggs (Amazon)
- Die Simpsons (Fox)
Best Talk Show
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- Ellen (NBC)
- Harry (Syndicated)
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank - Die Business-Profis (ABC)
- The Carbonaro Effect (truTV)
- Fixer Upper - Umbauen, einrichten, einziehen! (HGTV)
- Der Business-Retter - Auf Erfolgskurs mit Marcus Lemonis (CNBC)
- Undercover Boss (CBS)
- Who Do You Think You Are? (TLC)
Best Unstructured Reality Show
- Born This Way (A&E)
- Ice Road Truckers: Die gefährlichste Strecke der Welt (History)
- Auf Entzug – Zurück ins Leben (A&E)
- Live PD (A&E)
- Ride with Norman Reedus (AMC)
- Teen Mom (MTV)
Best Reality Show – Competition
- The Voice USA (NBC)
- America's Got Talent (NBC)
- Chopped (Food Network)
- Dancing with the Stars (ABC)
- RuPaul's Drag Race (VH1)
- Project Runway (Lifetime)
Best Reality Show Host
2016 - 21st Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Spotlight
- Brooklyn - Eine Liebe zwischen zwei Welten
- Carol
- Der Marsianer - Rettet Mark Watney
- Raum
- Bridge Of Spies - Der Unterhändler
- Sicario
- The Revenant - Der Rückkehrer
- Star Wars: Episode VII - Das Erwachen der Macht
- Mad Max: Fury Road
- The Big Short
Best Director
- George Miller (Mad Max: Fury Road)
- Alejandro González Iñárritu (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Steven Spielberg (Bridge Of Spies - Der Unterhändler)
- Ridley Scott (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Todd Haynes (Carol)
- Tom McCarthy (Spotlight)
Best Actor
- Leonardo DiCaprio (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Bryan Cranston (Trumbo)
- Johnny Depp (Black Mass)
- Eddie Redmayne (The Danish Girl)
- Matt Damon (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Michael Fassbender (Steve Jobs)
Best Actress
- Brie Larson (Raum)
- Charlize Theron (Mad Max: Fury Road)
- Charlotte Rampling (45 Years)
- Cate Blanchett (Carol)
- Jennifer Lawrence (Joy – Alles außer gewöhnlich)
- Saoirse Ronan (Brooklyn - Eine Liebe zwischen zwei Welten)
Best Supporting Actor
- Sylvester Stallone (Creed)
- Mark Ruffalo (Spotlight)
- Michael Shannon (99 Homes – Stadt ohne Gewissen)
- Mark Rylance (Bridge Of Spies - Der Unterhändler)
- Tom Hardy (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Paul Dano (Love & Mercy)
Best Supporting Actress
- Alicia Vikander (The Danish Girl)
- Helen Mirren (Trumbo)
- Kate Winslet (Steve Jobs)
- Rooney Mara (Carol)
- Jennifer Jason Leigh (The Hateful 8)
- Rachel McAdams (Spotlight)
Best Young Actor/Actress
- Jacob Tremblay (Raum)
- Abraham Attah (Beasts of No Nation)
- Milo Parker (Mr. Holmes)
- RJ Cyler (Ich und Earl und das Mädchen)
- Shameik Moore (Dope)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Tom McCarthy, Josh Singer (Spotlight)
- Alex Garland (Ex Machina)
- Quentin Tarantino (The Hateful 8)
- Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve (Alles steht Kopf)
- Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen (Bridge Of Spies - Der Unterhändler)
Best Adapted Screenplay
- Adam McKay, Charles Randolph (The Big Short)
- Nick Hornby (Brooklyn - Eine Liebe zwischen zwei Welten)
- Emma Donoghue (Raum)
- Drew Goddard (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Aaron Sorkin (Steve Jobs)
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Edward Lachman (Carol)
- Robert Richardson (The Hateful 8)
- Dariusz Wolski (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Roger Deakins (Sicario)
- John Seale (Mad Max: Fury Road)
Best Editing
- Margaret Sixel (Mad Max: Fury Road)
- Pietro Scalia (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Tom McArdle (Spotlight)
- Stephen Mirrione (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Hank Corwin (The Big Short)
Best Score
- Ennio Morricone (The Hateful 8)
- Carter Burwell (Carol)
- Jóhann Jóhannsson (Sicario)
- Carsten Nicolai, Ryūichi Sakamoto (The Revenant - Der Rückkehrer)
- Howard Shore (Spotlight)
Best Song
- Fast & Furious 7 - "See You Again"
- James Bond 007 - Spectre - "Writing's on the Wall"
- Love & Mercy - "One Kind of Love"
- Ewige Jugend - "Simple Song #3"
- Fifty Shades of Grey - "Love Me Like You Do"
- The Hunting Ground - "Til It Happens to You"
Best Art Direction
- Colin Gibson (Mad Max: Fury Road)
- Jenny Oman, François Séguin, Louise Tremblay (Brooklyn - Eine Liebe zwischen zwei Welten)
- Judy Becker, Heather Loeffler (Carol)
- Michael Standish, Eve Stewart (The Danish Girl)
- Celia Bobak, Arthur Max (Der Marsianer - Rettet Mark Watney)
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (Bridge Of Spies - Der Unterhändler)
Best Costume Design
- Jenny Beavan (Mad Max: Fury Road)
- Odile Dicks-Mireaux (Brooklyn - Eine Liebe zwischen zwei Welten)
- Paco Delgado (The Danish Girl)
- Sandy Powell (Cinderella)
- Sandy Powell (Carol)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Mad Max: Fury Road
- Ex Machina
- Jurassic World
- Der Marsianer - Rettet Mark Watney
- The Revenant - Der Rückkehrer
- The Walk
Best Action Movie
Best Actor in an Action Movie
- Tom Hardy (Mad Max: Fury Road)
- Tom Cruise (Mission: Impossible - Rogue Nation)
- Paul Rudd (Ant-Man)
- Chris Pratt (Jurassic World)
- Daniel Craig (James Bond 007 - Spectre)
Best Actress in an Action Movie
- Charlize Theron (Mad Max: Fury Road)
- Bryce Dallas Howard (Jurassic World)
- Emily Blunt (Sicario)
- Jennifer Lawrence (The Hunger Games - Mockingjay: Part 2)
- Rebecca Ferguson (Mission: Impossible - Rogue Nation)
Best Comedy
- The Big Short
- Alles steht Kopf
- Joy – Alles außer gewöhnlich
- Sisters
- Spy - Susan Cooper undercover
- Dating Queen
Best Actor in a Comedy Movie
- Christian Bale (The Big Short)
- Robert De Niro (Man lernt nie aus)
- Bill Hader (Dating Queen)
- Steve Carell (The Big Short)
- Jason Statham (Spy - Susan Cooper undercover)
Best Actress in a Comedy Movie
- Amy Schumer (Dating Queen)
- Jennifer Lawrence (Joy – Alles außer gewöhnlich)
- Melissa McCarthy (Spy - Susan Cooper undercover)
- Tina Fey (Sisters)
- Lily Tomlin (Grandma)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
Best Documentary Feature
- Amy
- Cartel Land
- Malala - Ihr Recht auf Bildung
- Scientology - Ein Glaubensgefängnis
- The Look of Silence
- Where To Invade Next
Best Foreign Language Film
Critics' Choice MVP Award
Louis XIII Genius Award
- Industrial Light & Magic
Best Drama Series
- Mr. Robot (USA Network)
- Empire (Fox)
- The Knick (Cinemax)
- The Leftovers (HBO)
- Penny Dreadful (Showtime)
- Rectify (Sundance)
- UnREAL (Lifetime)
Best Actor in a Drama Series
- Rami Malek (Mr. Robot)
- Hugh Dancy (Hannibal)
- Clive Owen (The Knick)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
- Justin Theroux (The Leftovers)
- Aden Young (Rectify)
Best Actress in a Drama Series
- Carrie Coon (The Leftovers)
- Shiri Appleby (UnREAL)
- Viola Davis (How to Get Away with Murder)
- Eva Green (Penny Dreadful)
- Taraji P. Henson (Empire)
- Krysten Ritter (Marvel's Jessica Jones)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Christian Slater (Mr. Robot)
- Clayne Crawford (Rectify)
- Christopher Eccleston (The Leftovers)
- André Holland (The Knick)
- Jonathan Jackson (Nashville)
- Rufus Sewell (The Man in the High Castle)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Constance Zimmer (UnREAL)
- Ann Dowd (The Leftovers)
- Regina King (The Leftovers)
- Helen McCrory (Penny Dreadful)
- Hayden Panettiere (Nashville)
- Maura Tierney (The Affair)
Best Guest Actor/Actress in a Drama Series
- Margo Martindale (The Good Wife)
- Richard Armitage (Hannibal)
- Justin Kirk (Manhattan)
- Patti LuPone (Penny Dreadful)
- Marisa Tomei (Empire)
- BD Wong (Mr. Robot)
Best Comedy Series
- Master of None (Netflix)
- Black-ish (ABC)
- Catastrophe (Prime Video)
- Jane the Virgin (The CW)
- The Last Man on Earth (Fox)
- Transparent (Prime Video)
- You're the Worst (FXX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeffrey Tambor (Transparent)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Aziz Ansari (Master of None)
- Will Forte (The Last Man on Earth)
- Randall Park (Fresh Off the Boat)
- Fred Savage (The Grinder - immer im Recht)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)
- Aya Cash (You're the Worst)
- Wendi McLendon-Covey (Die Goldbergs)
- Gina Rodriguez (Jane the Virgin)
- Tracee Ellis Ross (Black-ish)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Jay Duplass (Transparent)
- Jaime Camil (Jane the Virgin)
- Neil Flynn (The Middle)
- Keegan-Michael Key (Playing House)
- Mel Rodriguez (Getting On - Fiese alte Knochen)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Mayim Bialik (The Big Bang Theory)
- Kether Donohue (You're the Worst)
- Allison Janney (Mom)
- Judith Light (Transparent)
- Niecy Nash (Getting On - Fiese alte Knochen)
- Eden Sher (The Middle)
Best Guest Actor/Actress in a Comedy Series
- Timothy Olyphant (The Grinder - immer im Recht)
- Ellen Burstyn (Mom)
- Anjelica Huston (Transparent)
- Cherry Jones (Transparent)
- Jenifer Lewis (Black-ish)
- John Slattery (Wet Hot American Summer: First Day of Camp)
Best Movie Made for Television or Limited Series
- Fargo (FX)
- Childhood’s End – Die letzte Generation (Syfy)
- Luther (BBC America)
- Saints & Strangers (Nat Geo)
- Show Me A Hero (HBO)
- The Wiz Live! (NBC)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Idris Elba (Luther)
- Wes Bentley (American Horror Story)
- Martin Clunes (Arthur & George)
- Oscar Isaac (Show Me A Hero)
- Vincent Kartheiser (Saints & Strangers)
- Patrick Wilson (Fargo)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Kirsten Dunst (Fargo)
- Kathy Bates (American Horror Story)
- Sarah Hay (Flesh and Bone)
- Alyvia Alyn Lind (Dolly Parton's Coat of Many Colors)
- Rachel McAdams (True Detective)
- Shanice Williams (The Wiz Live!)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jesse Plemons (Fargo)
- David Alan Grier (The Wiz Live!)
- Ne-Yo (The Wiz Live!)
- Nick Offerman (Fargo)
- Raoul Max Trujillo (Saints & Strangers)
- Bokeem Woodbine (Fargo)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jean Smart (Fargo)
- Mary J. Blige (The Wiz Live!)
- Laura Haddock (Luther)
- Cristin Milioti (Fargo)
- Sarah Paulson (American Horror Story)
- Winona Ryder (Show Me A Hero)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Bob's Burgers (Fox)
- Die Simpsons (Fox)
- South Park (Comedy Central)
- Star Wars Rebels (Disney XD)
Most Exciting New Series
- Atlanta (FX)
- Better Things (FX)
- Designated Survivor (ABC)
- The Good Place (NBC)
- One Mississippi (Prime Video)
- Pitch (Fox)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
- Westworld (HBO)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Daily Show (Comedy Central)
- The Graham Norton Show (BBC America)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Most Bingeworthy Show
- Outlander (Starz)
- Empire (Fox)
- Friends (NBC)
- Game Of Thrones (HBO)
- Orange Is the New Black (Netflix)
- The Walking Dead (AMC)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank - Die Business-Profis (ABC)
- Antiques Roadshow (PBS)
- Inside the Actors Studio (Bravo)
- MythBusters - Die Wissensjäger (Discovery)
- Project Greenlight (HBO)
- Undercover Boss (CBS)
Best Unstructured Reality Show
- Anthony Bourdain - Kulinarische Abenteuer (CNN)
- Cops - Verbrecher im Visier (Spike)
- Der gefährlichste Job Alaskas – Die Serie (Discovery)
- Auf Entzug – Zurück ins Leben (A&E)
- Naked Survival – Ausgezogen in die Wildnis (Discovery)
- Pawn Stars - Die drei vom Pfandhaus (History)
Best Reality Show – Competition
- The Voice USA (NBC)
- The Amazing Race (CBS)
- Chopped (Food Network)
- Face Off (Syfy)
- MasterChef Junior (Fox)
- Survivor (CBS)
Best Reality Show Host
2016 - 22nd Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- La La Land
- Arrival
- Fences
- Hacksaw Ridge - Die Entscheidung
- Lion
- Loving
- Hell Or High Water
- Manchester by the Sea
- Moonlight
- Sully
Best Director
- Damien Chazelle (La La Land)
- Mel Gibson (Hacksaw Ridge - Die Entscheidung)
- Barry Jenkins (Moonlight)
- Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
- Denis Villeneuve (Arrival)
- David Mackenzie (Hell Or High Water)
- Denzel Washington (Fences)
Best Actor
- Casey Affleck (Manchester by the Sea)
- Joel Edgerton (Loving)
- Andrew Garfield (Hacksaw Ridge - Die Entscheidung)
- Ryan Gosling (La La Land)
- Tom Hanks (Sully)
- Denzel Washington (Fences)
Best Actress
- Natalie Portman (Jackie)
- Amy Adams (Arrival)
- Annette Bening (Jahrhundertfrauen)
- Ruth Negga (Loving)
- Isabelle Huppert (Elle)
- Emma Stone (La La Land)
Best Supporting Actor
- Mahershala Ali (Moonlight)
- Jeff Bridges (Hell Or High Water)
- Ben Foster (Hell Or High Water)
- Lucas Hedges (Manchester by the Sea)
- Dev Patel (Lion)
- Michael Shannon (Nocturnal Animals)
Best Supporting Actress
- Viola Davis (Fences)
- Greta Gerwig (Jahrhundertfrauen)
- Naomie Harris (Moonlight)
- Nicole Kidman (Lion)
- Michelle Williams (Manchester by the Sea)
- Janelle Monáe (Hidden Figures - Unerkannte Heldinnen)
Best Young Actor/Actress
- Lucas Hedges (Manchester by the Sea)
- Alex R. Hibbert (Moonlight)
- Lewis MacDougall (Sieben Minuten nach Mitternacht)
- Madina Nalwanga (Queen Of Katwe)
- Sunny Pawar (Lion)
- Hailee Steinfeld (The Edge of Seventeen: Das Jahr der Entscheidung)
Best Acting Ensemble
- Moonlight
- Jahrhundertfrauen
- Hell Or High Water
- Fences
- Hidden Figures - Unerkannte Heldinnen
- Manchester by the Sea
Best Original Screenplay
- Damien Chazelle (La La Land)
- Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
- Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos (The Lobster)
- Barry Jenkins (Moonlight)
- Jeff Nichols (Loving)
- Taylor Sheridan (Hell Or High Water)
Best Adapted Screenplay
- Eric Heisserer (Arrival)
- Luke Davies (Lion)
- Tom Ford (Nocturnal Animals)
- Todd Komarnicki (Sully)
- Theodore Melfi, Allison Schroeder (Hidden Figures - Unerkannte Heldinnen)
- August Wilson (Fences)
Best Cinematography
- Linus Sandgren (La La Land)
- Stéphane Fontaine (Jackie)
- James Laxton (Moonlight)
- Seamus McGarvey (Nocturnal Animals)
- Bradford Young (Arrival)
Best Editing
- Tom Cross (La La Land)
- John Gilbert (Hacksaw Ridge - Die Entscheidung)
- Blu Murray (Sully)
- Joe Walker (Arrival)
- Joi McMillon, Nat Sanders (Moonlight)
Best Score
- Justin Hurwitz (La La Land)
- Nicholas Britell (Moonlight)
- Jóhann Jóhannsson (Arrival)
- Mica Levi (Jackie)
- Volker Bertelmann, Dustin O'Halloran (Lion)
Best Song
- La La Land - "City of Stars"
- La La Land - "Audition (The Fools Who Dream)"
- Trolls - "Can't Stop the Feeling!"
- Sing Street - "Drive It Like You Stole It"
- Vaiana - Das Paradies hat einen Haken - "How Far I'll Go"
- Regeln spielen keine Rolle - "The Rules Don't Apply"
Best Art Direction
- Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco (La La Land)
- Stuart Craig, James Hambidge, Anna Pinnock (Phantastische Tierwesen und wo sie zu finden sind)
- Jess Gonchor, Nancy Haigh (Live by Night)
- Paul Hotte, André Valade, Patrice Vermette (Arrival)
- Véronique Melery, Jean Rabasse (Jackie)
Best Costume Design
- Madeline Fontaine (Jackie)
- Colleen Atwood (Phantastische Tierwesen und wo sie zu finden sind)
- Consolata Boyle (Florence Foster Jenkins)
- Eimer Ni Mhaoldomhnaigh (Love & Friendship)
- Mary Zophres (La La Land)
- Joanna Johnston (Allied - Vertraute Fremde)
Best Hair and Makeup
- Jackie
- Phantastische Tierwesen und wo sie zu finden sind
- Doctor Strange
- Star Trek Beyond
- Hacksaw Ridge - Die Entscheidung
Best Visual Effects
- The Jungle Book
- Arrival
- Phantastische Tierwesen und wo sie zu finden sind
- Doctor Strange
- Sieben Minuten nach Mitternacht
Best Action Movie
Best Actor in an Action Movie
- Andrew Garfield (Hacksaw Ridge - Die Entscheidung)
- Benedict Cumberbatch (Doctor Strange)
- Matt Damon (Jason Bourne)
- Chris Evans (The First Avenger: Civil War)
- Ryan Reynolds (Deadpool)
Best Actress in an Action Movie
- Margot Robbie (Suicide Squad)
- Gal Gadot (Batman V Superman: Dawn of Justice)
- Scarlett Johansson (The First Avenger: Civil War)
- Tilda Swinton (Doctor Strange)
Best Comedy
- Deadpool
- Central Intelligence
- Don't Think Twice
- The Edge of Seventeen: Das Jahr der Entscheidung
- The Nice Guys
- Hail, Caesar!
Best Actor in a Comedy Movie
- Ryan Reynolds (Deadpool)
- Ryan Gosling (The Nice Guys)
- Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
- Dwayne Johnson (Central Intelligence)
- Viggo Mortensen (Captain Fantastic - Einmal Wildnis und zurück)
Best Actress in a Comedy Movie
- Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)
- Kate Beckinsale (Love & Friendship)
- Sally Field (Hello, My Name Is Doris)
- Kate McKinnon (Ghostbusters)
- Hailee Steinfeld (The Edge of Seventeen: Das Jahr der Entscheidung)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Zoomania
- Kubo - Der tapfere Samurai
- Findet Dorie
- Vaiana - Das Paradies hat einen Haken
- Trolls
- Die rote Schildkröte
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Best Drama Series
- Game Of Thrones (HBO)
- Better Call Saul (AMC)
- The Crown (Netflix)
- Mr. Robot (USA Network)
- Stranger Things (Netflix)
- This Is Us - Das ist Leben (NBC)
- Westworld (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Sam Heughan (Outlander)
- Rami Malek (Mr. Robot)
- Matthew Rhys (The Americans)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
- Kevin Spacey (House of Cards)
Best Actress in a Drama Series
- Evan Rachel Wood (Westworld)
- Caitríona Balfe (Outlander)
- Tatiana Maslany (Orphan Black)
- Keri Russell (The Americans)
- Viola Davis (How to Get Away with Murder)
- Robin Wright (House of Cards)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- John Lithgow (The Crown)
- Peter Dinklage (Game Of Thrones)
- Kit Harington (Game Of Thrones)
- Michael McKean (Better Call Saul)
- Christian Slater (Mr. Robot)
- Jon Voight (Ray Donovan)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Thandiwe Newton (Westworld)
- Christine Baranski (The Good Wife)
- Emilia Clarke (Game Of Thrones)
- Lena Headey (Game Of Thrones)
- Maura Tierney (The Affair)
- Constance Zimmer (UnREAL)
Best Guest Actor/Actress in a Drama Series
- Jeffrey Dean Morgan (The Walking Dead)
- Mahershala Ali (House of Cards)
- Lisa Bonet (Ray Donovan)
- Ellen Burstyn (House of Cards)
- Michael J. Fox (The Good Wife)
- Jared Harris (The Crown)
Best Comedy Series
- Silicon Valley (HBO)
- Atlanta (FX)
- Black-ish (ABC)
- Fleabag (Amazon)
- Modern Family (ABC)
- Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
- Veep - Die Vizepräsidentin (HBO)
Best Actor in a Comedy Series
- Donald Glover (Atlanta)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Patrick Stewart (Blunt Talk)
- Jeffrey Tambor (Transparent)
- Bill Hader (Documentary Now!)
- Will Forte (The Last Man on Earth)
Best Actress in a Comedy Series
- Kate McKinnon (Saturday Night Live)
- Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Tracee Ellis Ross (Black-ish)
- Julia Louis-Dreyfus (Veep - Die Vizepräsidentin)
- Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Louie Anderson (Baskets)
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Tony Hale (Veep - Die Vizepräsidentin)
- Ty Burrell (Modern Family)
- T.J. Miller (Silicon Valley)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Jane Krakowski (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Julie Bowen (Modern Family)
- Allison Janney (Mom)
- Anna Chlumsky (Veep - Die Vizepräsidentin)
- Judith Light (Transparent)
- Allison Williams (Girls)
Best Guest Actor/Actress in a Comedy Series
- Alec Baldwin (Saturday Night Live)
- Christine Baranski (The Big Bang Theory)
- Larry David (Saturday Night Live)
- Lisa Kudrow (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Liam Neeson (Inside Amy Schumer)
Best Movie Made for Television or Limited Series
- American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson (FX)
- Der lange Weg (HBO)
- Confirmation (HBO)
- Killing Reagan (Nat Geo)
- The Night Manager (AMC)
- Roots (History)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Courtney B. Vance (American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson)
- Bryan Cranston (Der lange Weg)
- Benedict Cumberbatch (Sherlock - Die Braut des Grauens)
- Cuba Gooding Jr. (American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson)
- Tom Hiddleston (The Night Manager)
- Tim Matheson (Killing Reagan)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Sarah Paulson (American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson)
- Olivia Colman (The Night Manager)
- Felicity Huffman (American Crime)
- Cynthia Nixon (Killing Reagan)
- Lili Taylor (American Crime)
- Kerry Washington (Confirmation)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Sterling K. Brown (American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson)
- Lane Garrison (Roots)
- Frank Langella (Der lange Weg)
- Hugh Laurie (The Night Manager)
- John Travolta (American Crime Story - The People vs. O.J. Simpson)
- Forest Whitaker (Roots)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Regina King (American Crime)
- Elizabeth Debicki (The Night Manager)
- Sarah Lancashire (The Dresser)
- Melissa Leo (Der lange Weg)
- Anna Paquin (Roots)
- Emily Watson (The Dresser)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Archer (FX)
- Bob's Burgers (Fox)
- Die Simpsons (Fox)
- Son of Zorn (Fox)
- South Park (Comedy Central)
Best Talk Show
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Daily Show (Comedy Central)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Most Bingeworthy Show
- Outlander (Starz)
- Bates Motel (A&E)
- Catastrophe (Amazon)
- Game Of Thrones (HBO)
- Mr. Robot (USA Network)
- Stranger Things (Netflix)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank - Die Business-Profis (ABC)
- Chopped (Food Network)
- Inside the Actors Studio (Bravo)
- Penn & Teller: Fool Us (The CW)
- Project Runway (Lifetime)
- Undercover Boss (CBS)
Best Unstructured Reality Show
- Anthony Bourdain - Kulinarische Abenteuer (CNN)
- Chrisley Knows Best (USA Network)
- Der gefährlichste Job Alaskas – Die Serie (Discovery)
- Ice Road Truckers: Die gefährlichste Strecke der Welt (History)
- Auf Entzug – Zurück ins Leben (A&E)
- Naked Survival – Ausgezogen in die Wildnis (Discovery)
Best Reality Show – Competition
- The Voice USA (NBC)
- The Amazing Race (CBS)
- America's Got Talent (NBC)
- MasterChef Junior (Fox)
- RuPaul's Drag Race (CBS)
- Skin Wars (GSN)
Best Reality Show Host
2015 - 20th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- Boyhood
- The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben
- Grand Budapest Hotel
- Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit)
- Die Entdeckung der Unendlichkeit
- Unbroken
- Selma
- Nightcrawler - Jede Nacht hat ihren Preis
- Gone Girl - Das perfekte Opfer
- Whiplash
Best Director
- Richard Linklater (Boyhood)
- Alejandro González Iñárritu (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Angelina Jolie (Unbroken)
- Ava DuVernay (Selma)
- David Fincher (Gone Girl - Das perfekte Opfer)
- Wes Anderson (Grand Budapest Hotel)
Best Actor
- Michael Keaton (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Benedict Cumberbatch (The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben)
- Eddie Redmayne (Die Entdeckung der Unendlichkeit)
- David Oyelowo (Selma)
- Jake Gyllenhaal (Nightcrawler - Jede Nacht hat ihren Preis)
- Ralph Fiennes (Grand Budapest Hotel)
Best Actress
- Julianne Moore (Still Alice - Mein Leben ohne Gestern)
- Felicity Jones (Die Entdeckung der Unendlichkeit)
- Marion Cotillard (Zwei Tage, eine Nacht)
- Reese Witherspoon (Der große Trip - Wild)
- Rosamund Pike (Gone Girl - Das perfekte Opfer)
- Jennifer Aniston (Cake)
Best Supporting Actor
- J.K. Simmons (Whiplash)
- Ethan Hawke (Boyhood)
- Edward Norton (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Josh Brolin (Inherent Vice – Natürliche Mängel)
- Robert Duvall (Der Richter - Recht oder Ehre)
- Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Best Supporting Actress
- Patricia Arquette (Boyhood)
- Emma Stone (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Jessica Chastain (A Most Violent Year)
- Keira Knightley (The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben)
- Meryl Streep (Into the Woods)
- Tilda Swinton (Snowpiercer)
Best Young Actor/Actress
- Ellar Coltrane (Boyhood)
- Ansel Elgort (Das Schicksal ist ein mieser Verräter)
- Mackenzie Foy (Interstellar)
- Jaeden Martell (St. Vincent)
- Noah Wiseman (Der Babadook)
- Quvenzhané Wallis (Annie)
- Tony Revolori (Grand Budapest Hotel)
Best Acting Ensemble
- Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit)
- Boyhood
- Into the Woods
- Grand Budapest Hotel
- Selma
- The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben
Best Original Screenplay
- Armando Bo, Alexander Dinelaris, Nicolás Giacobone, Alejandro González Iñárritu (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Richard Linklater (Boyhood)
- Dan Gilroy (Nightcrawler - Jede Nacht hat ihren Preis)
- Wes Anderson, Hugo Guinness (Grand Budapest Hotel)
- Damien Chazelle (Whiplash)
Best Adapted Screenplay
- Gillian Flynn (Gone Girl - Das perfekte Opfer)
- Nick Hornby (Der große Trip - Wild)
- Graham Moore (The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben)
- Anthony McCarten (Die Entdeckung der Unendlichkeit)
- Paul Thomas Anderson (Inherent Vice – Natürliche Mängel)
- Ethan Coen, Joel Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson (Unbroken)
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Hoyte van Hoytema (Interstellar)
- Robert D. Yeoman (Grand Budapest Hotel)
- Dick Pope (Mr. Turner - Meister des Lichts)
- Roger Deakins (Unbroken)
Best Editing
- Douglas Crise, Stephen Mirrione (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Sandra Adair (Boyhood)
- Tom Cross (Whiplash)
- Lee Smith (Interstellar)
- Kirk Baxter (Gone Girl - Das perfekte Opfer)
Best Score
- Antonio Sanchez (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Hans Zimmer (Interstellar)
- Jóhann Jóhannsson (Die Entdeckung der Unendlichkeit)
- Alexandre Desplat (The Imitation Game - Ein streng geheimes Leben)
- Trent Reznor, Atticus Ross (Gone Girl - Das perfekte Opfer)
Best Song
- John Legend, Common (Selma) - "Glory"
- Lana Del Rey (Big Eyes) - "Big Eyes"
- The LEGO Movie - "Everything Is Awesome"
- Lorde (Die Tribute von Panem: Mockingjay Teil 1) - "Yellow Flicker Beat"
- Keira Knightley (Can A Song Save Your Life?) - "Lost Stars"
Best Art Direction
- Anna Pinnock, Adam Stockhausen (Grand Budapest Hotel)
- George DeTitta Jr., Kevin Thompson (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Nathan Crowley, Gary Fettis (Interstellar)
- David Crank, Amy Wells (Inherent Vice – Natürliche Mängel)
- Dennis Gassner, Anna Pinnock (Into the Woods)
- Beatrice Brentnerová, Ondřej Nekvasil (Snowpiercer)
Best Costume Design
- Milena Canonero (Grand Budapest Hotel)
- Mark Bridges (Inherent Vice – Natürliche Mängel)
- Jacqueline Durran (Mr. Turner - Meister des Lichts)
- Colleen Atwood (Into the Woods)
- Anna Biedrzycka-Sheppard (Maleficent - Die dunkle Fee)
Best Hair and Makeup
- Guardians of the Galaxy
- Foxcatcher
- Into the Woods
- Maleficent - Die dunkle Fee
- Der Hobbit: Die Schlacht der Fünf Heere
Best Visual Effects
- Planet der Affen: Revolution
- Der Hobbit: Die Schlacht der Fünf Heere
- Guardians of the Galaxy
- Interstellar
- Edge of Tomorrow
Best Action Movie
- Guardians of the Galaxy
- American Sniper
- Captain America 2: The Return of the First Avenger
- Edge of Tomorrow
- Herz aus Stahl
Best Actor in an Action Movie
- Bradley Cooper (American Sniper)
- Brad Pitt (Herz aus Stahl)
- Chris Evans (Captain America 2: The Return of the First Avenger)
- Chris Pratt (Guardians of the Galaxy)
- Tom Cruise (Edge of Tomorrow)
Best Actress in an Action Movie
- Emily Blunt (Edge of Tomorrow)
- Jennifer Lawrence (Die Tribute von Panem: Mockingjay Teil 1)
- Shailene Woodley (Die Bestimmung - Divergent)
- Scarlett Johansson (Lucy)
- Zoe Saldana (Guardians of the Galaxy)
Best Comedy
- Grand Budapest Hotel
- St. Vincent
- Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit)
- Top Five
- 22 Jump Street
Best Actor in a Comedy Movie
- Michael Keaton (Birdman oder (Die unverhoffte Macht der Ahnungslosigkeit))
- Bill Murray (St. Vincent)
- Jon Favreau (Kiss the Cook - So schmeckt das Leben)
- Chris Rock (Top Five)
- Channing Tatum (22 Jump Street)
- Ralph Fiennes (Grand Budapest Hotel)
Best Actress in a Comedy Movie
- Jenny Slate (Obvious Child)
- Kristen Wiig (The Skeleton Twins)
- Rosario Dawson (Top Five)
- Rose Byrne (Bad Neighbors)
- Melissa McCarthy (St. Vincent)
Best Sci-Fi/Horror Movie
- Interstellar
- Snowpiercer
- Under the Skin - Tödliche Verführung
- Planet der Affen: Revolution
- Der Babadook
Best Animated Feature
- The LEGO Movie
- Baymax - Riesiges Robowabohu
- Drachenzähmen leicht gemacht 2
- Die Boxtrolls
- Manolo und das Buch des Lebens
Best Documentary Feature
- Life Itself
- Citizenfour
- Glen Campbell: I'll Be Me
- Jodorowsky’s Dune
- The Overnighters
- Last Days in Vietnam
Best Foreign Language Film
Critics' Choice MVP Award
Louis XIII Genius Award
Lifetime Achievement Award
2014 - 19th Critics' Choice Awards
Best Picture
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Picture
- 12 Years a Slave
- Dallas Buyers Club
- Gravity
- Captain Phillips
- American Hustle
- Nebraska
- Her
- Saving Mr. Banks
- The Wolf of Wall Street
- Inside Llewyn Davis
Best Director
- Alfonso Cuarón (Gravity)
- David O. Russell (American Hustle)
- Paul Greengrass (Captain Phillips)
- Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)
- Spike Jonze (Her)
- Steve McQueen (12 Years a Slave)
Best Actor
- Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)
- Bruce Dern (Nebraska)
- Christian Bale (American Hustle)
- Robert Redford (All Is Lost)
- Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
- Tom Hanks (Captain Phillips)
Best Actress
- Cate Blanchett (Blue Jasmine)
- Brie Larson (Short Term 12 - Stille Helden)
- Judi Dench (Philomena)
- Emma Thompson (Saving Mr. Banks)
- Meryl Streep (Im August in Osage County)
- Sandra Bullock (Gravity)
Best Supporting Actor
- Jared Leto (Dallas Buyers Club)
- Barkhad Abdi (Captain Phillips)
- Bradley Cooper (American Hustle)
- Daniel Brühl (Rush – Alles für den Sieg)
- James Gandolfini (Genug gesagt)
- Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Best Supporting Actress
- Lupita Nyong'o (12 Years a Slave)
- Jennifer Lawrence (American Hustle)
- Julia Roberts (Im August in Osage County)
- June Squibb (Nebraska)
- Oprah Winfrey (Der Butler)
- Scarlett Johansson (Her)
Best Young Actor/Actress
- Adèle Exarchopoulos (Blau ist eine warme Farbe)
- Asa Butterfield (Ender's Game)
- Sophie Nélisse (Die Bücherdiebin)
- Tye Sheridan (Mud - Kein Ausweg)
- Liam James (Ganz weit hinten)
Best Acting Ensemble
- American Hustle
- Im August in Osage County
- 12 Years a Slave
- Der Butler
- Nebraska
- The Wolf of Wall Street
Best Original Screenplay
- Spike Jonze (Her)
- Woody Allen (Blue Jasmine)
- Bob Nelson (Nebraska)
- David O. Russell, Eric Warren Singer (American Hustle)
- Ethan Coen, Joel Coen (Inside Llewyn Davis)
Best Adapted Screenplay
- John Ridley (12 Years a Slave)
- Billy Ray (Captain Phillips)
- Tracy Letts (Im August in Osage County)
- Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater (Before Midnight)
- Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena)
- Terence Winter (The Wolf of Wall Street)
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (Gravity)
- Phedon Papamichael (Nebraska)
- Sean Bobbitt (12 Years a Slave)
- Roger Deakins (Prisoners)
- Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Best Editing
- Alfonso Cuarón, Mark Sanger (Gravity)
- Joe Walker (12 Years a Slave)
- Christopher Rouse (Captain Phillips)
- Daniel P. Hanley, Mike Hill (Rush – Alles für den Sieg)
- Thelma Schoonmaker (The Wolf of Wall Street)
- Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers (American Hustle)
Best Score
- Steven Price (Gravity)
- Win Butler, Owen Pallett (Her)
- Hans Zimmer (12 Years a Slave)
- Thomas Newman (Saving Mr. Banks)
Best Song
- Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (Die Eiskönigin - Völlig unverfroren) - "Let It Go"
- Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion, Chris Martin (Die Tribute von Panem 2 - Catching Fire) - "Atlas"
- Bono, Adam Clayton, Larry Mullen Jr., The Edge (Mandela: Der lange Weg zur Freiheit) - "Ordinary Love"
- Lana Del Rey (Der Große Gatsby) - "Young and Beautiful"
- Adam Driver, Oscar Isaac, Justin Timberlake (Inside Llewyn Davis) - "Please Mr. Kennedy"
Best Art Direction
- Beverley Dunn, Catherine Martin (Der Große Gatsby)
- Alice Baker, Adam Stockhausen (12 Years a Slave)
- Dan Hennah, Ra Vincent (Der Hobbit: Smaugs Einöde)
- Rosie Goodwin, Andy Nicholson (Gravity)
- K.K. Barrett, Gene Serdena (Her)
Best Costume Design
- Catherine Martin (Der Große Gatsby)
- Patricia Norris (12 Years a Slave)
- Daniel Orlandi (Saving Mr. Banks)
- Michael Wilkinson (American Hustle)
- Bob Buck, Lesley Burkes-Harding, Ann Maskrey, Richard Taylor (Der Hobbit: Smaugs Einöde)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Action Movie
- Lone Survivor
- Die Tribute von Panem 2 - Catching Fire
- Star Trek - Into Darkness
- Rush – Alles für den Sieg
- Iron Man 3
Best Actor in an Action Movie
- Mark Wahlberg (Lone Survivor)
- Brad Pitt (World War Z)
- Robert Downey Jr. (Iron Man 3)
- Henry Cavill (Man of Steel)
Best Actress in an Action Movie
- Sandra Bullock (Gravity)
- Gwyneth Paltrow (Iron Man 3)
- Evangeline Lilly (Der Hobbit: Smaugs Einöde)
- Jennifer Lawrence (Die Tribute von Panem 2 - Catching Fire)
Best Comedy
Best Actor in a Comedy Movie
- Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
- Christian Bale (American Hustle)
- James Gandolfini (Genug gesagt)
- Simon Pegg (The World's End)
- Sam Rockwell (Ganz weit hinten)
Best Actress in a Comedy Movie
- Amy Adams (American Hustle)
- Greta Gerwig (Frances Ha)
- Melissa McCarthy (Taffe Mädels)
- Sandra Bullock (Taffe Mädels)
- Julia Louis-Dreyfus (Genug gesagt)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Die Eiskönigin - Völlig unverfroren
- Die Croods
- Ich - Einfach unverbesserlich 2
- Die Monster Uni
- Wie der Wind sich hebt
Best Documentary Feature
Best Foreign Language Film
- Blau ist eine warme Farbe
- Le Passé - Das Vergangene
- Die Jagd
- Das Mädchen Wadjda
- La Grande Bellezza - Die große Schönheit